Podczas festiwalu dokumentART od kilku lat mamy możliwość poznania wybranych europejskich szkół filmowych i zobaczenia dokonań jej absolwentów bądź studentów.
W ubiegłym roku zaprezentowały się dwie uczelnie: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi oraz Wyższa Szkoła Filmu i Telewizji im. Konrada Wolfa w Poczdamie-Babelsbergu, a w ramach tegorocznej edycji ”przenieśliśmy się” do Finlandii. Dziś do Szczecina przyjechali twórcy ze Szkoły Filmowej ELO Uniwersytetu Aalto w Helsinkach, a spotkanie z nimi zorganizowano w Akademii Sztuki.
Najpierw zobaczyliśmy cztery filmy stworzone przez fińskich reżyserów – „Ptak migrujący” (o dziewczynce z Nigerii, która wraz z ojcem przebywa w Libanie, pracującym w tym kraju na czarno), „Oświeceni” ( o dwóch młodych ludziach, którzy próbują żyć poza społeczeństwem, szukając własnego miejsca na obrzeżach oficjalnych struktur i systemów), „Naród hipermarketowy” oraz „Jak zbierać jagody”. Następnie Jaakko Ruuska, twórca „Oświeconych” oraz Katja Lautamatti, reżyserka pierwszego z wymienionych dzieł, opowiadali o swej pracy nad nimi. O swoich doświadczeniach mówiła też Anu Kuivalainen, która jest profesorem wspomnianej uczelni. Dowiedzieliśmy się, że szkoła ma praktycznie elitarny charakter gdyż na każdy z jej wydziałów, przyjmowani są jedynie dwaj studenci. Tak więc na ELO dostają się osoby najlepsze (przyszli operatorzy, reżyserzy czy scenarzyści).
Jaakko, zapytany o to jakie są dalsze losy bohaterów jego filmu, powiedział, że udział w jego tworzeniu zmienił ich widzenie samych siebie, pozwolił spojrzeć z dystansu na styl życia jaki preferowali i sprawił, że jeden z nich zaczął pracować, a drugi studiuje obecnie w szkole lalkarskiej. W ten sposób zatem sztuka wpłynęła na świat realny...
Podczas ostatnich dwóch dni DokumentART zobaczymy jeszcze kolejne pokazy filmów konkursowych, a w ramach cyklu „Blok Wschodni” dwa dzieła o charakterze historycznym - dokument o programie badawczym polskich rakiet meteo z lat 60. i 70 – „Sięgnąć gwiazd” Huberta Czerepoka oraz obraz n/t sanatorium w Połczynie-Zdroju, w którym mieścił się w latach 1938–1945 ośrodek organizacji Lebensborn (Źródło życia) zatytułowany „Urodzeni dla Rzeszy" {reżyseria: Kinga Wołoszyn-Świerk). Ta projekcja rozpocznie się jutro o godz.11.00 w Teatrze Kana (przewidziane jest także spotkanie z twórcami, a wstęp jest wolny).
Komentarze
0