Podstawowym kryterium przyjęcia na studia doktoranckie, jest posiadanie tytułu magistra, w dziedzinie zbieżnej z zakresem kształcenia na studiach doktoranckich. Dziś przedstawiamy ofertę Uniwersytetu Szczecińskiego.
Doktorat z nauk biologicznych, prawa lub literaturoznawstwa
Na większości wydziałów US, termin składania dokumentów upływa we wrześniu 2009 roku. Po złożeniu dokumentów przez wszystkich kandydatów, następuje rozmowa kwalifikacyjna, która decyduje ostatecznie o przyjęciu. Studia doktoranckie można odbyć m.in. na Wydziale Nauk Przyrodniczych w dziedzinie nauk biologicznych, Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania z zakresu nauk ekonomicznych, Wydziale Prawa i Administracji, w dziedzinie prawa, na Wydziale Humanistycznym w dziedzinie historii lub pedagogiki, a także na Wydziale Filologicznym z zakresu językoznawstwa, lub literaturoznawstwa.
Podanie, życiorys i odpis dyplomu
Postępowanie na wszystkich wydziałach jest podobne: kandydat na studia doktoranckie musi złożyć w wyznaczonym terminie, w dziekanacie lub sekretariacie, wymagane dokumenty: podanie o przyjęcie na studia doktoranckie, życiorys, odpis dyplomu ukończenia studiów, trzy fotografie w wymiarach 35 x 45mm bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami (z zaznaczeniem, iż głowa ma się znajdować w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, a również, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy), oraz kopię dowodu uiszczenia opłaty rekrutacyjnej. Czasem trzeba udowodnić, jak w przypadku pedagogiki, znajomość języka obcego. Wszelkie, inne dokumenty w zależności od wybranego kierunku, wskazane są w szczegółowych zasadach rekrutacji na stronie:
www.univ.szczecin.pl
Studia dla magistrów, inżynierów i lekarzy
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby posiadające tytuł magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny, spełniający kryteria kwalifikacji. W zależności od wydziału oprócz dokumentów, kandydaci na doktorantów, mają obowiązek złożyć opinię promotora pracy magisterskiej, wypis z indeksu, obejmujący oceny z poszczególnych przedmiotów, pisemną zgoda przyszłego opiekuna naukowego lub pisemny projekt pracy doktorskiej. Z kolei Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, ogłosi 10 czerwca, listę tematów do napisania w formie eseju.
Limit miejsc i opłaty
Limit miejsc, w zależności od wydziału, waha się w granicach od 10 do 60 osób na dany kierunek. Najmniej miejsc jest na pedagogice i filozofii, najwięcej doktorantów przyjmie Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Opłaty pobierane są tylko w przypadku studiów niestacjonarnych (zaocznych): za jeden semestr studiów doktoranckich, opłaty wahają się od 2 do 5 tys. złotych. Studia stacjonarne, czyli dzienne są bezpłatne.
Komentarze
0