Co to jest ta zalewa?

Jednym z podstawowych i popularnych rozwiązań do zabezpieczeń elektroniki jest stosowanie zalew żywicznych. Polega to na umieszczaniu elementów i układów elektronicznych w obudowach i zalewanie ich wcześniej przygotowaną substancją. Podczas zalewania żywica jest rzadka i lepka, natomiast po wyschnięciu przybiera stan stały. Stosowanie zalewy ma wiele zalet. Główna i podstawowa to zabezpieczenie elektroniki przed czynnikami zewnętrznymi. Rozwijać tę cechę mamy na myśli ochronę urządzenia przed wilgocią, korozją i uszkodzeniami mechaniczni. Dodatkowo zalewa świetnie izoluje ciepło i osłania elektronikę przed promieniami UV. Ma również za zadanie ochronę przed kopiowaniem i ingerencji osób trzecich w nasze urządzenia. Wiele płytek wykonanych jest tak, że podczas próby zerwania zalewy, odłączają się również elementy elektroniczne. Szeroka oferta zalew na rynku sprawia, że wielu konstruktorów ma ogromny problem z doborem odpowiedniej substancji. Ważne, aby skupić się na kilku podstawowych cechach i parametrach.

Jedną z firm dostarczających systemy dozujące jest AMB Technic oferująca zarówno maszyny sterowane elektrycznie, jak i pneumatycznie.

Lepkość

Pierwszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest lepkość zalewy. Cecha ta wpływa na to, jak dokładnie żywica rozpłynie się po naszej płytce. Zalewy o niskiej lepkości świetnie będą przenikać przez najmniejsze dziury i otwory. Natomiast żywica o wysokiej lepkości gorzej obleje nasze elementy, powodując pęcherzyki powietrzne, co negatywnie wpłynie na żywotność naszych urządzeń.

Twardość

Parametr ten wpływa na to, jak trwała jest nasza zalewa. Początkowo wydawać mogłoby się, że im wyższa twardość, tym lepsze zalewa. Mianowicie dobrze chroni nasze elementy, jest trwała i mocna. Ciężko jej się pozbyć i wydrapać. Jednak często twarde zalewy zbyt mocno ściskają elementy elektroniczne, powodując ich uszkodzenia. Przeciwnością ich są żywice miękkie, które są bardziej podatne na czynniki mechaniczne i chemiczne. Ważną cechą tych zalew jest to, że łatwo w nie ingerować i dobrze znoszą zmienne temperatury otoczenia.

Kolor

Cecha ta głównie wpływa na design i ochronę naszej pracy przed kopią. Przezroczyste zalewy powodują, że nasza praca jest prosta do przeanalizowania, co może powodować kradzież pomysłu i koncepcji. Jednak idealnie nadaje się do szkoleń, gdzie celem jest dzielenie się wiedzą. W tym wypadku można prezentować wykonaną płytkę bez obawy o uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Palność

Parametr ten znacząco wpływa na inne, mianowicie stworzenie niepalnej płytki znacząco zwiększa jej gęstość i lepkość. Dzieje się to za sprawą wodorotlenku gliny, który chroni elektronikę przed emisją gazów. Alternatywą jest używanie wypełniacza fosforowego, który zmniejsza emisje, zachowując przy tym niską gęstość i lepkość.

Przygotowanie zalewy

Zalewy żywiczne to nieodłączny element pracy każdego elektronika. Umiejętne wykorzystanie ich sprawia, że nasze elementy są niezawodne i długowieczne. Ważne jednak jest, by przed ich użyciem dobrze poznać rynek i sposób ich przygotowania. Najważniejsze właściwości, na jakie trzeba zwrócić uwagę to mieszanie i czas utwardzania. Na pierwszym parametrze, warto skupić się na dokładności i temperaturze mieszania. Ważne jest, aby nie powstały pęcherzyki powietrza w zalewie. Dodatkowo trzeba skupić się na odpowiednim dobraniu składników. Pomyłka w tym wypadku sprawi, że zalewa nie będzie mieć pożądanych właściwości. Druga cecha, czyli czas utwardzania, jest również bardzo istotna. Każda płytka po zalaniu powinna odleżeć dany czas przed użyciem. Niestosowanie się do tych zaleceń może spowodować szybkie uszkodzenie elektroniki.