Już niedługo Szczecin po raz kolejny stanie się stolicą polskiego żeglarstwa, a przy bulwarach zacumuje wiele ciekawych jednostek. Największą gwiazdą „Żagli 2022” będzie niemiecki trójmasztowiec STS Gorch Fock II. Kolejnym gościem, który wpłynie do grodu Gryfa, będzie okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej – ORP „Iskra”.
Do żeglarskiego wydarzenia pozostało dokładnie 30 dni. „Przygotowania idą pełną parą. Bez wątpienia odbije się echem nie tylko w żeglarskim, ale i rozrywkowym świecie” – zapowiada Andrzej Kus, rzecznik prasowy miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
Kolejnym, obok niemieckiego trójmasztowca, gościem będzie ORP „Iskra”. To okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej, trzymasztowa barkentyna projektu B79/II. Wybudowany został w 1982 roku w Gdyni i ma niecałe 50 metrów długości. To zarazem pierwsza jednostka pod polską banderą, która opłynęła świat.
– Pretekstem do okołoziemskiej podróży był zlot Sail Indonesia, organizowany z okazji 50. rocznicy indonezyjskiej niepodległości – opowiada Andrzej Kus. – Rejs rozpoczął się 18 kwietnia 1995 roku w Gdyni. Opuszczający Polskę okręt żegnały tłumy, rodziny, znajomi, ludzie morza oraz kompania reprezentacyjna z orkiestrą. Przybył nawet prezydent RP Lech Wałęsa, który osobiście oddał ostatnią cumę.
W wyprawie, która wpisała się do kronik polskiego żeglarstwa, wzięło udział 59 osób, w tym 34 praktykantów – podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Okręt po drodze zawinął m.in. do Santa Cruz de Tenerife, Porto Grande, Rio de Janeiro, Kapsztadu, Dżakarty, Melbourne, Stanley, Buenos Aires.
– Już dzisiaj można zwiedzić ORP „Iskra” – dodaje Andrzej Kus. – Wystarczy wejść na stronę prowadzoną przez Centrum Żeglarskie i udać się na spacer 360 stopni.
Przypomnijmy, że trzydniowe „Żagle 2022” odbędą się w Szczecinie w dniach 19-21 sierpnia.
Komentarze
0