Trwa przebudowa al. Jana Pawła II. Najwięcej dzieje się obecnie na odcinku między pl. Grunwaldzkim a ul. Mazurską.

– Na odcinku pl. Grunwaldzki – Mazurska wykonano rozbiórki istniejącej nawierzchni jezdni i pasa rozdziału oraz wpusty uliczne wraz z włączeniami. Przebudowana została istniejąca sieć wodociągową w jezdni i pasie rozdziału. Wykonane jest już korytowanie pasa jezdni wraz ze stabilizacją i podbudową. Brukarze przystąpili do budowy krawężników od strony pasa rozdziału i rozpoczęły się roboty ziemne. Równolegle prowadzone są prace przy bez wykopowej renowacji przykanalików kanalizacji ogólnospławnej – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

W czasie przebudowy kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami. Wyłączona z ruchu jest jezdnia na odcinku al. Jana Pawła II na kierunku od placu Grunwaldzkiego do skrzyżowania z ul. Felczaka. Ruch pojazdów został przekierowany na drugą jezdnię al. Jana Pawła II, która stała się drogą dwukierunkową. Ruch pieszych i rowerów został przekierowany na chodniki znajdujące się jednej i drugiej stronie al. Jana Pawła II. Objazdem kursuje linia autobusowa 70.

Co się zmieni?

Celem inwestycji jest przebudowa jezdni, chodników, sygnalizacji świetlnej, kolidującego uzbrojenia i sieci wodociągowej, a także wykonanie elementów małej architektury i zieleni. Nawierzchnia jezdni zostanie wykonana z kostki kamiennej, która zastąpi m.in. ponadstuletni bruk. Na skrzyżowaniach będzie ona w kolorze kontrastującym do nawierzchni na innych odcinkach. Parkowanie równoległe możliwe będzie po jednej stronie pasów postojowych. Pojawią się słupki uniemożliwiające postój w niedozwolonych miejscach.

Estetyczniej wyglądać ma aleja spacerowa w pasie rozdziału między jezdniami. Nowe chodniki zostaną wykonane z dużych płyt granitowych, a ścieżka rowerowa z asfaltu. Na odcinku między ul. Niedziałkowskiego i Felczaka zieleń zostanie przesunięta ze środka alei na boki, tak jak jest na innych odcinkach. Po przebudowie pojawią się nowe stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci oraz nasadzenia krzewów.

Jeszcze 13 miesięcy

Koszt wszystkich prac to 23,8 mln zł. Ich wykonawcą jest konsorcjum firm Roverpol Sp. z o.o. i Rover Infraestructuras S.A. Zrealizowanie całego zadania inwestycyjnego ma zająć 16 miesięcy. To oznacza, że finalizacji prac należy się spodziewać w drugiej połowie października 2021 r.