Tym razem Dni Muzyki Żydowskiej zachwycą nie tylko dźwiękiem. Choć nie mogą odbyć się w tradycyjnej formie, z pewnością nie rozczarują swoich miłośników. Wydarzenie zaplanowano w dniach 19 - 20 września br.

Choć już muzyka żydowska w myślach szczecinian w pierwszej kolejności kojarzy się z posągiem Mojżesza na dziedzińcu Muzeum Narodowego, to w tym roku – ze względu na panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa – koncerty nie mogą odbyć się w tradycyjnej formie. Nabiorą za to nowego oblicza. Dzięki wsparciu ministerialnego programu „Kultura w sieci” będzie można je oglądać za pośrednictwem stron internetowych.

Muzyka żydowska kryje w sobie niezwykły potencjał. Zakazana w synagogach, mogła rozwijać się jedynie w świeckim otoczeniu lub podczas różnych obrzędów, chociażby podczas hucznie świętowanych wesel. Najbardziej rozpoznawalną cechą dawnej muzyki Żydów w Europie Środkowej była ciągła zmienność metryczna i rytmiczna, co dopełniało swobodny przebieg melodii. Ten charakter i płynność muzyki przeniknęły do wielu gatunków i przetrwały kilka epok. Ślady tego nurtu możemy odnaleźć zarówno w jazzie, jak i najnowszej muzyce.

To będzie uczta nie tylko dla uszu, ale i dla oczu

W ramach 3. edycji Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie będzie można obejrzeć dwa koncerty. Będą one zaprezentowane w formie filmów, dzięki którym – oprócz muzyki – będzie można podziwiać również przestrzenie, w jakich muzycy będą przebywać.

Koncert „Klezmerska Tradycja” zabrzmi w pięknym wnętrzu Muzeum Historii Szczecina – oddziału Muzeum Narodowego znajdującym się w staromiejskim Ratuszu. Muzycy kwartetu klarnetowego „Dance of Fire”, otoczeni przedmiotami związanymi z historią naszego miasta, udowodnią, jak wiele możemy nauczyć się o pięknie od ludzi, którzy żyli przed nami.

Drugi zaplanowany koncert – „Muzyka Nowej Synagogi” stworzony na podstawie nut muzyki żydowskiej z całej Polski, przybliży twórczość wybitnego artysty. Arno Nadel – choć dziś zapomniany – wykorzystując w pełni możliwości kantora, chóru i organów w swoich utworach, zasłużył się dla muzyki żydowskiej. Koncert zabrzmi w niezwykłym otoczeniu wystawy „Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku”. Dźwięk i obraz uzupełnią się, dając uczestnikom wydarzenia możliwość głębszego przeżycia koncertu.

Dni Muzyki Żydowskiej odbędą się 19 i 20 września. Premierowe transmisje odbędą się na profilach Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz „Mam w sobie kulturę” na Facebooku.