Pewnie większość osób, które widzą w Szczecinie obcokrajowców zastanawia się: dlaczego oni tu przyjeżdżają?! Wolontariusze z międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC dostrzegli w tym mieście szansę na przeżycie wspaniałej przygody. I wiecie co? Żaden z nich tego nie żałuje!

 

W styczniu 2013 do Szczecina przyjechało 16 osób z diametralnie różnych zakątków świata, od Brazylii, przez Maroko aż po Chiny. Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie, o którym wspomniałem na początku- dlaczego wybrali akurat Szczecin? Powodów jest właściwie chyba tyle co samych wolontariuszy. Brandon Johnson (USA) mówi, że fascynacją Szczecinem zarazili go mieszkańcy tego miasta, których poznał w Ameryce. Nitin Rathore (Indie) twierdzi, że do przyjazdu tutaj skłoniła go ostatecznie rozmowa kwalifikacyjna z przedstawicielem Oddziału Lokalnego AIESEC w Szczecinie. Po prostu była najciekawsza. Jimmie Char (Hong Kong) wybrał to miasto, ponieważ dla niego to egzotyczne miejsce, tak jak dla nas egzotyczny jest Hong Kong.

Największe wrażenie zrobił... śnieg

Ale skoro już przyjechali, czym się zajmują? Wszystko uzależnione jest od tego, na jaki wolontariat zdecydowali się wyjechać. W Szczecinie wolontariusze mogą pracować w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach średnich. Uczą tam na przykład języka angielskiego, swojego języka ojczystego lub zapoznają uczniów z kulturą swojego kraju. Korzyści z takiego wolontariatu są obopólne. Dzieciaki spotykają osoby z miejsc, o których czasem mogły nawet nie słyszeć, uczą się nowych rzeczy i przy tym wszystkim jest to dla nich po prostu przygoda. Wolontariusze również poznają nową kulturę, miejsca i osoby, a przy tym zdobywają niepowtarzalne doświadczenia, które zapamiętają do końca życia. Często są to też doświadczenia niezwiązane z pracą.

Med Amine L Khalfi (Maroko) miał okazję zdobyć ciekawe doświadczenie z kontrolerami biletów w tramwaju, ponieważ początkowo nie wiedział, że trzeba je kasować. Mohammed Azeroual (Maroko) po raz pierwszy w życiu zobaczył u nas śnieg! Jimmie Char i jego koleżanka Ellie YingTing Chan z Hong Kongu bardzo zdziwili się, że w Szczecinie mamy tyle czasu wolnego i że wcale się nie spieszymy. Pamiętam jedną z naszych pierwszych rozmów, kiedy Jimmie powiedział mi, że w Hong Kongu szkoda im czasu na to, by jeździć do miasta żeby spotkać się ze znajomymi, czy pójść do klubu. Zapytałem go wtedy, czy mieszkają aż tak daleko od miasta, na co Jimmie odparł: „Tak, całkiem daleko, autobusem jedzie się do centrum jakieś 35 minut.

Ze wszystkich stron świata

A co najbardziej podoba się wolontariuszom w Szczecinie? Sylvia Wu (Tajwan) odpowiada, że jedzenie, które jest dużo bardziej urozmaicone niż w jej kraju. Med Amine L Khalfi jest zachwycony szczecińską architekturą. Gustavo Fonteles (Brazylia) stwierdził, że jemu w Szczecinie podobają kobiety, a Polly Wong (Chiny) jako najciekawszą rzecz podaje śnieg, którego nigdy nie ma w miejscu gdzie mieszka!

W Szczecinie mamy obecnie trzech praktykantów. Galia Manilo (Ukraina) i Ingrid Katherine Quiroga (Kolumbia) pracują, jako nauczycielki języka angielskiego w przedszkolach. Christopher Bach (Niemcy) jest nauczycielem języka niemieckiego w liceum. Przyjechali tutaj na kilka miesięcy i bardzo chwalą sobie swoją pracę, życie w Szczecinie, a także są absolutnie zakochani w ludziach, których tu poznali.

Szczecin na zawsze w sercu

Jednak wszystko kończy się tak samo. Niezależnie czy jest to wolontariusz, czy praktykant. Czy pochodzi z Ameryki czy z Azji. Każdy z nich przywiązuje się do Szczecina, do osób, z którymi się zaprzyjaźnił, do miejsc w których bywał. Wyjazd z AIESEC dostarcza wielu wrażeń i doświadczeń. Jest to przygoda, którą każdy pamięta do końca życia.

Taką przygodę może przeżyć właściwie każdy. Ja zamierzam. A Ty?

O AIESEC 

AIESEC jest jedną z największych organizacji studenckich na świecie. Działa w 113 krajach i liczy ponad 86 tys. członków. Jej działalność kierowana jest do studentów i świeżo upieczonych absolwentów wszystkich kierunków studiów. Podejmując się wyzwania wyjazdu na wolontariat z AIESEC otrzymuje się niepowtarzalną szansę poznania nowych kultur, miejsc, osób czy kuchni.

Poza wolontariatem AIESEC zajmuje się również organizowaniem praktyk zawodowych. Aby wziąć udział w takiej praktyce trzeba ukończyć co najmniej trzeci rok studiów. Można wtedy wyjechać do jednego ze 113 krajów w których działa AIESEC i zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, ciekawie rozpocząć karierę, a przy tym poznać nowy kraj i nawiązać interesujące kontakty.
 

Autor: Dominik Grzębka (AIESEC)