Nie bez przyczyny na grafikach obrazujących pieniądze niemal zawsze pojawia się charakterystyczny znaczek dolara. Waluta amerykańska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie i w stosunkowo krótkim czasie dorobiła się dużego prestiżu.
Dolar amerykański - najważniejsza waluta świata?
Choć amerykański dolar jest walutą stosunkowo młodą, bo pojawił się wraz z powstaniem swojej ojczyzny w 1785 roku, trudno jest wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez tej waluty. W porównaniu np. do waluty brytyjskiej, która zaczęła kształtować się znacznie wcześniej, 250 lat wcale nie jest długim stażem. Mimo to, USD jest dziś uznawany za najważniejszą walutę na świecie m.in. jeśli chodzi o obrót. Dziennie wynosi on 2,9 biliona dolarów amerykańskich, co jest naprawdę zawrotną kwotą. Skąd się bierze taka popularność tej waluty? Ma to kilka przyczyn.
Skąd się bierze popularność USD?
Waluta USD jest przede wszystkim bardzo często używana w handlu międzynarodowym i stanowi dość uniwersalny środek płatniczy. Zarówno sprawdzanie, jaki jest kurs dolara, jak i sama wymiana tej waluty, nie stanowi żadnego problemu, co pomaga przy rozliczeniach. Po drugie, proces dolaryzacji, czyli przyjmowania nowej waluty przez kolejne państwa np. w ramach stabilizacji sytuacji gospodarczej, sprawił, że zasięg USD znacznie się zwiększył przez ostatnich kilka dziesięcioleci. Walutę tą niektóre kraje przyjmują oficjalnie, ale wiele jest takich państw, w których dolar funkcjonuje obok rodzimego środka płatniczego. Najbardziej turystyczne miejsca na świecie chętnie to wykorzystują i oferują przyjezdnym możliwość płatności w dolarach, co jest dla nich znacznie wygodniejsze.
Kurs USD - dla kogo ma znaczenie?
Mimo że potęga Stanów Zjednoczonych jest dziś czasem podważana (tym bardziej w kontekście pandemii, która rozwija się tam wyjątkowo szybko), nie można zaprzeczyć, że jest to jedna z największych gospodarek na świecie i jeden z najbardziej “płodnych” ośrodków nauki. Nie bez znaczenia jest też to, że wiele inwestycji obejmuje rozliczenia w dolarach. Nic więc dziwnego, że kurs USD jest śledzony przez tak wielu i tak silnie oddziałuje na globalną gospodarkę. Dodatkowo wiele państw trzyma swoje rezerwy w dolarach, co tym bardziej podwyższa rangę tej waluty. Notowania dolara można śledzić np tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/. Jeśli chcesz być na bieżąco, a nie masz czasu na nieustanną kontrolę kursów, na stronie Walutomatu możesz po prostu ustawić tzw. alerty walutowe, które powiadomią Cię mailowo, kiedy kurs dolara osiągnie wybrany przez Ciebie poziom.
Komentarze
0