Jak uniknąć błędów przy dobrze pompy głębinowej? Jak zapewnić niezwodne działanie instalacji wodnej? Jak oszczędzić pieniądze? Nasz ekspert radzi.
Coraz więcej Polaków dowiaduje się o istnieniu czegoś takiego, jak pompa głębinowa. Rosnące zainteresowanie do niedawna egzotycznymi dla przeciętnego Kowalskiego pompami ma związek przede wszystkim z gwałtownie rosnącymi kosztami zakupu wody. Własna studnia daje tutaj niezależność, pozwala nie ograniczać się w np. podlewaniu ogródka, a także stanowi zabezpieczenie na wypadek przerw w działaniu wodociągu (spowodowanych głównie postępującą suszą). Pompę głębinową można dziś kupić od ręki w Internecie, jednak sam dobór urządzenia jest już znacznie bardziej skomplikowany – zwłaszcza z punktu widzenia kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał z tym nic wspólnego.
Obowiązuje tutaj prosta zasada: dobór pompy głębinowej zawsze warto powierzyć ekspertowi, np. z wyspecjalizowanego sklepu internetowego z pompami. Dlaczego? Poznaj najważniejsze argumenty.
Szkoda czasu na błędy
Studnię głębinową wykonuje się po to, aby móc od razu zacząć pobierać z niej wodę – na przykład do podlewania ogrodu czy wcześniej do zaopatrywania placu budowy. Może się jednak okazać, że w przypadku zakupu nieodpowiedniej pompy start eksploatacji źródła mocno się opóźni.
Przykładem będzie sytuacja, w której pompa po prostu nie mieści się w rurze osłonowej z uwagi na zbyt dużą średnicę lub jest zbyt wysoka, przez co nie da się jej w całości zanurzyć w wodzie. Ekspert na pewno to przewidzi i zaproponuje takie urządzenie, które będzie perfekcyjnie pasować do konkretnego ujęcia.
Niezawodna praca instalacji wodnej
Prawidłowo dobrana pompa głębinowa to fundament poprawnego działania całej instalacji. Jeśli np. pompa nie jest wystarczająco wydajna, to nie uda się uzyskać odpowiednich dostaw wody na potrzeby chociażby systemu nawadniania ogrodu. Istnieje również ryzyko zbyt niskiego ciśnienia w instalacji domowej.
Źle dobrana pompa głębinowa jest również narażona na podwyższone ryzyko awarii, chociażby z uwagi na zbyt dużą zawartość piasku w wodzie czy zbyt częste załączanie się silnika. Może się więc okazać, że urządzenie szybko odmówi posłuszeństwa, a jego demontaż i naprawa pociągną za sobą niemałe i zupełnie niepotrzebne koszty (nie wspominając już o tym, jak dużym problemem będzie czasowe wyłączenie z użytkowania własnego ujęcia – zwłaszcza, jeśli nie mamy dostępu do wodociągu).
Oszczędność pieniędzy
Prawidłowy dobór pompy głębinowej nie sprowadza się tylko do dopasowania urządzenia do konkretnej studni pod kątem parametrów hydraulicznych. Celem eksperta jest również to, aby nie narazić klientów na niepotrzebne wydatki, czyli np. zakup pompy o wydajności i jakości wykonania niewspółmiernej do realnych potrzeb.
Gwarancja eksploatowania studni przez wiele lat
Wykonanie studni głębinowej jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Przykładowy koszt odwiertu na głębokość 20 metrów to minimum 5000 złotych. Tym rozsądniej jest zadbać o to, aby studnia służyła przez lata, a już zwłaszcza, gdy ma stanowić jedyne źródło wody w gospodarstwie domowym.
Co ma do tego pompa głębinowa? Okazuje się, że bardzo dużo. Jeśli np. zastosujemy zbyt wydajną pompę w stosunku do wydajności studni, to okresowo może dochodzić do wysychania źródła i jego nadmiernego eksploatowania, co w konsekwencji doprowadzi nawet do całkowitego osuszenia studni – wówczas nie pozostanie już nic innego, jak wykonanie nowego odwiertu.
Choć samodzielny prawidłowy dobór pompy głębinowej jest jak najbardziej możliwy, to jednak w przypadku osób bez doświadczenia w tym zakresie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na lekturę poradników oraz studiowanie oferty poszczególnych producentów. Mało kto może sobie na taką „edukację” pozwolić, dlatego w praktyce nie ma to żadnego sensu. Zwłaszcza, że dobre sklepy internetowe z pompami głębinowymi oferują pomoc eksperta zupełnie bezpłatnie.
Komentarze
0