Dieta IF (z angielskiego Intermittent Fasting - post przerywany) to popularny sposób żywienia oparty na idei okna żywieniowego. Okno żywieniowe to czas, w którym można jeść posiłki. Gdy okno się zamyka, dozwolone jest jedynie przyjmowanie płynów. Wyróżniamy trzy główne typy diety Intermittent Fasting. Który rodzaj przynosi najlepsze efekty? Czy dieta IF jest bezpieczna dla zdrowia?
Złota zasada diety IF
W diecie Intermittent Fasting najważniejszą rolę odgrywa pora spożywania posiłków. Post przerywany zakłada powstrzymywanie się od jedzenia w określonym czasie - przez ściśle określoną liczbę godzin w trakcie dnia lub dni w ciągu tygodnia (w zależności od wybranego rodzaju diety IF).
Posiłki można jeść w czasie okna żywieniowego. Nie ma z góry ustalonych restrykcji co do jadłospisu, ale warto pamiętać, że dieta przynosi najlepsze efekty, gdy menu jest skomponowane ze świeżych i nisko przetworzonych produktów.
Podczas postu można pić płyny, takie jak: woda, napary ziołowe, herbata oraz kawa - bez cukru i substancji słodzących. Nie można pić mleka i jego przetworów oraz soków owocowo-warzywnych.
Trzy rodzaje diety IF
Do głównych wariantów diety okienkowej należą: metoda TRF (Time-Restricted Feeding), ADF (Alternate-Day Fasting) i jednodniowa głodówka.
Post przerywany TRF / 16:8
W tym wariacie diety IF chodzi o wyznaczenie w ciągu doby przedziału czasowego, w którym spożywasz posiłki. Ustalone okno żywieniowe musi być bezwzględnie przestrzegane każdego dnia. Jeśli z jakiegoś powodu nie zdążysz zjeść posiłku, danie przepada. Najpopularniejszym wariantem jest model 16:8, czyli 16 godzin postu, 8 godzin okna żywieniowego. Oznacza to, że jeśli pierwszy posiłek jesz o 10.00, ostatni musisz zjeść o 18.00. Potem okno się zamyka.
Post przerywany ADF / 5:2
To tygodniowy wariant diety IF. Dwa razy w ciągu tygodnia przeprowadza się 24-godzinne posty. Post nie oznacza jednak głodówki. Chodzi jedynie o znacznie ograniczenie kaloryczności posiłków (do 20-25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego). W pozostałe dni jesz normalnie.
Jednodniowa głodówka
Najbardziej restrykcyjny wariant diety IF. Polega na wyznaczeniu jednego dnia w tygodniu, podczas którego przyjmuje się tylko płyny.
Czy dieta IF jest zdrowa?
Twórcy i zwolennicy diety Intermittent Fasting przekonują, że post przerywany ma korzystny wpływ na spadek masy ciała. Jednak pojawia się pytanie: czy dieta IF jest bezpieczna dla zdrowia?
Wszystko zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji. Dieta IF polecana jest osobom, które chcą schudnąć, a wcześniej stosowane diety niskokaloryczne z jakiegoś powodu nie przyniosły efektów. Przed rozpoczęciem postu przerywanego warto skorzystać z konsultacji dietetycznej.
Aby uniknąć napadów głodu, najlepiej stosować metodę TRF. Wariant TRF wydaje się najbardziej wygodny (nie musisz ściśle pilnować kaloryczności posiłków, a jedynie czasu, w jakim je spożywasz). Więcej informacji na temat tego sposobu żywienia znajdziesz na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/post-przerywany-zasady-efekty-wady-i-zalety/.
Komentarze
0