Przed osobami planującymi postawić własny, nawet niewielki domek, stoi szereg zadań. Jednym z nich jest zakup odpowiedniej działki, a także dopełnienie niezbędnych formalności związanych z budową. Szczególnie istotna jest decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Czym jest konkretnie ów dokument? Kiedy jest niezbędny? Na te i podobne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
  1. Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

  2. Kiedy decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna?

  3. Co powinno znaleźć się we wniosku?

  4. Warunki uzyskania decyzji

Czym jest decyzja o warunkach zabudowy?

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu to dokument ustalający konkretne warunki zmiany sposobu zagospodarowania terenu poprzez budowę obiektu albo też wykonanie innego rodzaju robót budowlanych. Może zostać wydana listownie albo w czasie wizyty w odpowiednim urzędzie. Wniosek o wydanie może złożyć każda osoba, niekoniecznie będąca właścicielem działki.

Kiedy decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna?

Wspomniany dokument jest konieczny w sytuacji, kiedy na konkretnym obszarze nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz w przypadku chęci wprowadzenia konkretnych zmian. Należą do nich przede wszystkim rozbudowa, nadbudowa albo budowa obiektu, jak również przekształcenie sposobu jego użytkowania. Decyzja jest też potrzebna w sytuacji chęci wykonania prac budowlanych wymagających pozwolenia na budowę.

Wspomniany dokument jest natomiast zbędny w przypadku chęci dokonania zmiany tymczasowej, czyli trwającej maksymalnie przez okres 1 roku, która nie wymaga równocześnie pozwolenia na budowę. Zmiany tego rodzaju obejmują m.in. działania w zakresie montażu albo remontu, pod warunkiem, że czynności te nie zmieniają formy architektonicznej budynku.

Co powinno znaleźć się we wniosku?

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy powinien zawierać kilka obowiązkowych elementów. Aby więc został on rozpatrzony, muszą się w nim znaleźć dane osoby wnioskującej, jak również określenie rodzaju budynku oraz jego parametrów. Istotne jest więc wskazanie np. funkcji obiektu, liczby pięter, przybliżonej powierzchni, usytuowania budynku na działce, wysokości i wymiarów obiektu. Ponadto ważne jest też konkretne oznaczenie nieruchomości, czyli jej adres i dane ewidencyjne, takie jak obręb, numer działki itp. Należy wskazać także wpływ planowanego budynku na środowisku (co istotne, zazwyczaj informacja ta nie dotyczy domów jednorodzinnych), jak również określić zapotrzebowanie na energię, wodę, poinformować o sposobie odprowadzania ścieków, gospodarowania odpadami czy też potrzebach w kwestii infrastruktury technicznej. Konieczne jest też określenie granic terenu objętego wnioskiem, naniesionych na kopię mapy zasadniczej, ewentualnie katastralnej w odpowiedniej skali. Należy również dołączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Odpowiedni formularz można pobrać z internetu albo bezpośrednio z urzędu.

Warunki uzyskania decyzji

Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, powinien spełnić kilka warunków. Przede wszystkim więc ważne jest, aby teren miał dostęp do drogi publicznej, a także by przynajmniej jedna sąsiadująca z nim działka, dostępna z tej samej drogi, była już zabudowana w taki sposób, aby można było określić wymagania dotyczące nowej zabudowy. Poza tym projektowane albo istniejące już uzbrojenie terenu powinno być wystarczające dla konkretnego zamierzenia budowlanego. Decyzja musi być również zgodna z przepisami odrębnymi. Teren nie może też wymagać uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych i ornych na cele nieleśne i nierolnicze.