Eilhard Lubinus to słynny XVII-wieczny naukowiec i autor Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego. W najbliższą sobotę, 23 marca, mija 454. rocznica jego urodzin. Z tej okazji Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na bezpłatny spacer z przewodnikiem oraz projekcję filmu z historycznymi zdjęciami Zamku i centrum Szczecina.
Film z archiwalnymi ujęciami Szczecina
Świętowanie urodzin wielkiego kartografa rozpocznie się w sobotę, 23 marca, od pokazu filmu „Zamek Szczeciński” z archiwalnymi zdjęciami naszego miasta. To unikalny dokument ukazujący historię zamku i powojenne losy centrum Szczecina. Autorem materiału filmowego, powstałego w latach 1958-61, jest Witold Chromiński. Zdjęcia odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku, poddano cyfrowej rekonstrukcji i premierowo przedstawiono w 2013 roku w 100-lecie urodzin ich autora. Początek projekcji o godz. 16:00 w Holu Wschodnim (wejście A).
Spacer śladami Lubinusa
Z kolei o godz. 17:00 zaplanowano prezentację poświęconą działalności Lubinusa oraz spacer z zamkowym przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem. Zwiedzanie w dużej mierze będzie poświęcone twórcy niezwykłej mapy XVII-wiecznego Księstwa Pomorskiego. Organizatorzy zapowiadają, że na pewno nie zabraknie intrygujących opowieści dotyczących powstawania tego arcydzieła. Oprócz tego zainteresowani zostaną oprowadzeni po dużym i małym dziedzińcu. Tomasz Wieczorek opowie m.in. o: zamkowym zegarze, płycie erekcyjnej ks. Barnima XI, zegarach słonecznych, Ottonie z Bambergu, płycie erekcyjnej książąt Filipa II i Franciszka I, obrysie kościoła św. Ottona. Spacer potrwa około 90 minut.
Wstęp na pokaz, jak i udział w spacerze są bezpłatne.
To mistrzostwo XVII-wiecznej kartografii
Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego, którą Lubinus opracował na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II, to mistrzowskie dzieło XVII-wiecznej kartografii oraz jedna z najważniejszych map regionu. Prace nad nią trwały kilka lat (1610 – 1618). Mapa obejmuje cały obszar Księstwa Pomorskiego, tj ok. 30 tys. km2, które w owym czasie było podzielone na Księstwo Szczecińskie i Wołogoskie. Zaznaczono na niej około 3 tys. obiektów, oprócz miejscowości również lasy, rzeki, drogi oraz folwarki, owczarnie, papiernie i młyny, a nawet pompy wodociągowe. Wewnętrzną ramę tworzą herby 354 rodzin szlacheckich, a w górnej środkowej części znajduje się drzewo genealogiczne rodu Gryfitów (157 książęcych imion i portretów), począwszy od protoplasty, za którego uznano Świętobora. W 1614 r. Lubinus zdecydował się dodatkowo na przyozdobienie swego dzieła widokami miast, które wykonał szczeciński malarz Johann Wolfart.
XVII-wieczne dzieło Lubinusa posłużyło do wyznaczenia 9 tras turystycznych, prowadzących przez 49 miejscowości Pomorza, uwiecznionych na mapie. Przewodnik z opisami tras został wydany kilka lata temu.
Kolejne zwiedzanie
Na podobne spotkanie i oprowadzanie Zamek Książąt Pomorskich zaprasza już 3 kwietnia w 776. rocznicę nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia pomorskiego Barnima I.
Przypominamy również, że w najbliższą sobotę, 23 marca, odbędzie się się pierwszy spacer szlakiem filmu Andrzeja Fadera "Wielka Ucieczka na Północ". Produkcja opowiada o szczecińskich wątkach jednej z najgłośniejszych i najbardziej spektakularnych ucieczek jeńców w czasie II wojny światowej. Zbiórka w sobotę, 23 marca, o godz. 15:00 na peronie 1. na dworcu PKP Szczecin Główny przy wejściu do Podziemnych Tras Szczecina. Wstęp bezpłatny. O szczegółach pisaliśmy tutaj
Komentarze
0