W tegorocznym programie będzie to, co niezmienne i najlepsze: pokazy filmowe oraz spotkania z ciekawymi gośćmi. Ta edycja przynosi ze sobą coś nowego: transmisję online rozmów z twórcami. 14. odsłona Dąbskich Wieczorów Filmowych odbędzie się w dniach 5–10 października br.
Wśród pokazywanych filmów będą produkcje dokumentalne oraz fabularne (krótko- i długometrażowe). Różnorodność repertuaru zaspokoi najbardziej wymagających widzów. Oprócz Klubu Delta, swoje progi w ramach festiwalu otwiera Dom Kultury Krzemień.
– Choć pandemia wymusiła na nas pewne zmiany, jak choćby przesunięcia w terminie wydarzenia, to główna idea pozostała taka sama. Dąbskie Wieczory Filmowe to wciąż okazja do wspólnego oglądania najlepszych filmów i do rozmów z osobowościami świata kina – mówi Sylwia Witkowska z Klubu Delta.
Hobby jako sposób na radzenie sobie z rzeczywistością
Na pierwszy film organizatorzy zapraszają już w poniedziałek, 5 października, o godzinie 19:00 do Klubu Delta. „Wszystko dla mojej matki” to historia Oli, podopiecznej zakładu poprawczego, która została odebrana jako dziecko matce, znanej sportsmence. Pasją dziewczyny jest bieganie. Pozwala ono zapomnieć o bolesnej przeszłości i mieć nadzieję na przyszłość. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Małgorzatą Imielską. Będzie to okazja do dyskusji o tym, jak przy produkcji filmu pracowało się w Szczecinie – kilka dni zdjęciowych miało miejsce w naszym mieście.
Znana z licznych ról w serialach i filmach krótkometrażowych
We wtorek, 6 października, o godzinie 19:00 w Domu Kultury Krzemień uczestnicy festiwalu spotkają się z Katarzyną Herman, znaną polskiej publiczności z takich filmów jak „Pokot” czy „Kler”. Przed rozmową zostanie wyświetlony blok najlepszych krótkich filmów z udziałem artystki.
Czarna komedia z błyskotliwy dialogami
Miłośnicy fabuły powinni skorzystać z możliwości obejrzenia w środę, 7 października, o godzinie 19:00 w Klubie Delta filmu pt. „Pan T.”. Jest to opowieść pełna absurdów o Warszawie w 1953 roku. Po seansie warto zostać na rozmowę z Sebastianem Stankiewiczem, który w filmie wciela się w Filaka. Za tę kreację zdobył Nagrodę za drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Historia ucieczki od przemocy
Z kolei dla entuzjastów dokumentów w czwartek, 8 października, o godzinie 19:00 w DK Krzemień pojawi się „Lekcja miłości” Kasi Matei i Małgorzaty Goliszewskiej. Film opowiada o Joli, która po 45 latach małżeństwa w końcu znajduje w sobie odwagę, by odejść od męża-tyrana i zacząć swoje życia na nowo, ciesząc się każdą jego chwilą. Po seansie odbędzie się spotkanie z bohaterami dokumentu (Jolantą Janus, Leokadią Ogrodowczyk, Wojciechem Tymoszewiczem) oraz Małgorzatą Goliszewską, reżyserką pochodzące ze Szczecina.
Finałowe pokazy
Na zakończenie festiwalu zaplanowano spotkania z Maciejem Musiałowskim. Pierwsze w piątek, 9 października, o godzinie 19:00 w Klubie Delta połączone będzie z pokazem filmu „Hejter. Sala samobójców” Jana Komasy, w którym aktor wciela się w rolę Tomka Giemzy. A dzień później, 10 października o godzinie 19:00 w DK Krzemień, druga możliwość porozmawiania z Musiałowskim, tym razem podczas seansu wybranych etiud i krótkich metraży z jego udziałem. Do zobaczenia będzie m.in. wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda&Anima” „Fascinatrix”.
UDZIAŁ W WYDARZENIACH Z UDZIAŁEM PUBLICZNOŚCI jest BEZPŁATNY (obowiązują wejściówki).
Komentarze
0