Jeżeli podatnik zastanawia się w jaki sposób prawidłowo obliczyć i zadeklarować daninę solidarnościową najprawdopodobniej jest to osoba fizyczna, która przekroczyła próg dochodów miliona złotych. W celu uzyskania rzetelnych informacji na temat tego nowego obowiązku podatkowego (wprowadzonego od 1 stycznia 2019), nazywanego potocznie trzecim progiem podatkowym należy przeanalizować przede wszystkim przepisy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.). Jak prawidłowo obliczyć daninę solidarnościową? Jak podatnik powinien zadeklarować jej zapłatę?

Danina solidarnościowa – obliczenia

Daninę solidarnościową, podatnik powinien obliczyć samodzielnie i przygotować w tym zakresie stosowną deklarację podatkową. Zgodnie z zasadami art. 30h ustawy o PIT danina solidarnościowa należy się w wysokości 4% podstawy obliczenia tej daniny. Podstawą obliczenia daniny solidarnościowej jest natomiast nadwyżka ponad 1 000 000 złotych od sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisach ustawy o PIT, w tym art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f. Tą sumę dochodów należy pomniejszyć o: kwoty składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a, oraz kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5.

Wyciąg z przepisów (Ustawa o PIT):

Przy ustalaniu wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej w roku kalendarzowym, o którym mowa w ust. 4, uwzględnia się dochody i kwoty pomniejszające te dochody zgodnie z ust. 2 wykazywane w:

1) rocznym obliczeniu podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, jeżeli podatek wynikający z tego rozliczenia jest podatkiem należnym,

2) zeznaniach wymienionych w art. 45 ust. 1, ust. 1a pkt 1 i 2 oraz ust. 1aa

- których termin złożenia upływa w okresie od dnia następującego po dniu upływu terminu na złożenie deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej w roku poprzedzającym ten rok kalendarzowy do dnia upływu terminu, o którym mowa w ust. 4.

Więcej na temat: kwota wolna od podatku.

Danina solidarnościowa – deklaracja

Drukiem księgowym, który służy podatnikom do rozliczenia daniny solidarnościowej, na podstawie Art. 30h ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest deklaracja o wysokości daniny solidarnościowej w roku kalendarzowym oznaczona symbolem DSF-1. Część wstępna deklaracji wymaga wprowadzenia danych podatnika w tym identyfikatora podatkowego NIP lub PESEL składającego oraz roku, za który rozliczane jest zeznanie podatkowe.

Deklaracja o wysokości daniny solidarnościowej składana jest raz na rok, w terminie składania do 30 kwietnia roku kalendarzowego i należy złożyć ją do urzędu skarbowego, zgodnie z zasadami art. 45 ust. 1b albo ust. 1c Ustawy o PIT. Deklaracja składa się z części oznaczonej literami od "A" do "D". Gdzie kolejne części oznaczają:

  • "A" miejsce składania deklaracji;
  • "B" miejsce na wprowadzenie danych identyfikacyjnych i aktualny adres zamieszkania składającego;
  • "C" miejsce na obliczenie wysokości daniny solidarnościowej;
  • "D" miejsce na podpis składającego lub jego pełnomocnika.

Zgodnie z pouczeniem zawartym w ramach formularza podatnik powinien pamiętać, że deklaracja może stanowić podstawę od wystawienia tytułu wykonawczego (na podstawie i w granicach postępowania egzekucyjnego w administracji). Należy również pamiętać, że formularz jest dokumentem formalnym, a za podanie nieprawdy lub jej zatajenie (i przez to narażenie daniny solidarnościowej na uszczuplenie) podatnikowi grozi odpowiedzialność przewidziana w kodeksie karnym skarbowym.