W czołówce miast skupiających najwięcej firm naszego regionu na pierwszy plan wysuwa się Szczecin. Koszalin i Kołobrzeg znajdują się daleko w tyle. Jednak w innym rankingu mniejszy co do powierzchni Kołobrzeg zdecydowanie wyprzedza stolicę województwa.
Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2018 roku na Pomorzu Zachodnim kształtowała się na poziomie 45 700 zł, to 83% średniej krajowej. Pod tym względem nasz region wypada lepiej od 8 województw (warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie, opolskie, lubuskie, lubelskie i kujawsko-pomorskie). Nie najlepiej natomiast, w ujęciu wojewódzkim radzimy sobie z bezrobociem. W styczniu 2019 roku odnotowując stopę bezrobocia na poziomie 7,8%, nasze województwo znalazło się na 7. miejscu od końca.
Wśród kluczowych obszarów - tzw. regionalnych specjalizacji, w których upatruje się potencjału rozwojowego dla zachodniopomorskiego, wymienia się biogospodarkę, działalność morską i logistykę, przemysł metalowo-maszynowy, usługi przyszłości (dynamicznie rozwijająca się branża ICT, IT, KPO czy przemysły kreatywne) oraz turystykę i zdrowie.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku firm w naszym województwie? Ciekawych danych na ten temat dostarcza nam raport bazy firm ALEO.com. Wzięto pod lupę rozmieszczenie firm, formy prawne przedsiębiorstw czy najbardziej i najmniej popularne kategorie firm. Uprzedzamy, że badania dotyczą 2019 roku, więc przy obecnej sytuacji, w 2020 mogą diametralnie się zmienić.
Gdzie rejestruje się najwięcej firm?
Najbardziej przedsiębiorczymi miastami naszego województwa są Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg. Co znamienne, spośród 156 527 firm zarejestrowanych w województwie zachodniopomorskim ponad 32% działa na terenie Szczecina. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że miasto to uznawane jest za jedno z najszybciej rozwijających się w Europie i przyciąga wielu inwestorów. Następny na liście pojawia się Koszalin, który skupia zaledwie 7,3% firm. Trzecie miejsce przypadło Kołobrzegowi - tu działa 3,7% wszystkich firm województwa.
We wspomnianych trzech miastach interesująco rysuje się kwestia liczby firm w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W Szczecinie i Kołobrzegu wynosi 125, a w Koszalinie 107. Można wnioskować, że ten wskaźnik w przypadku Szczecina i Kołobrzegu przekłada się też na niskie bezrobocie w tych miastach.
Na jaki rodzaj prowadzenia działalności przedsiębiorcy decydują się najczęściej?
Z raportu ALEO.com wynika, że aż 84% form prawnych w województwie stanowią indywidualne działalności gospodarcze. Zauważmy, że pod tym względem Zachodniopomorskie nie odbiega od obrazu struktury przedsiębiorstw w pozostałych częściach Polski. Taką tendencję obserwujemy w całym kraju. To najchętniej wybierana forma prawna z wielu względów. Należy do nich zaliczyć niskie koszty założenia działalności gospodarczej, uproszczoną formę księgowości, niskie koszty ZUS przez pierwsze 2,5 roku funkcjonowania firmy, a także szybkość oraz prostotę w założeniu i likwidacji firmy.
Drugą najczęściej wybieraną formą prawną prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - na terenie województwa działa 15 768 tego rodzaju firm - czyli nieco ponad 10%. Tu niewątpliwie argumentem przekonującym przedsiębiorców do prowadzenia działalności w tej formie prawnej jest fakt, że odpowiedzialność za zobowiązania jest wymagana do wysokości kapitału założycielskiego, który wynosi minimum 5000 złotych.
Na trzecim miejscu znalazły się stowarzyszenia rejestrowe.
Najmniej i najbardziej popularne branże wśród firm
Na terenie województwa zachodniopomorskiego zdecydowanie przoduje branża usług budowlano-remontowych - aż 27 527 zarejestrowanych firm. Najpewniej mamy tu do czynienia z ogromną konkurencją na rynku. Nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie budownictwo obok handlu i przemysłu odnotowuje duże ryzyko pod względem upadłości. Co ciekawe tylko między 1 września a 30 listopada 2019 roku otworzono 82 firmy z branży robót związanych ze wznoszeniem budynków. W tym samym czasie zamknęły się aż 52 takie biznesy.
Dużą popularnością wśród funkcjonujących firm w Zachodniopomorskim cieszą się też usługi medyczne - ponad 12 tysięcy firm zdecydowało się działać w tej branży. Na trzeciej pozycji wskazano usługi finansowe i doradcze.
Dodajmy, że między wrześniem a listopadem powstało najwięcej firm z branży fryzjerstwa i usług kosmetycznych, z kolei słabą passę odnotowała branża obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Zapewne ze względu na zdecydowaną sezonowość w turystyce zamknęły się aż 72 takie firmy. Zwróćmy uwagę, że dosyć powszechnie stosowaną praktyką w tej branży jest zawieszanie działalności na okres pozaturystyczny, co niejednokrotnie pozwala uniknąć zbędnych kosztów.
Które kategorie działalności cieszą się znikomą popularnością? W tej piątce pojawiły się kolejno: usługi BHP i PPOŻ, opony i felgi, komponenty elektryczne i elektroniczne, opał i transport rurociągowy.
Szczecin na tle największych miast w kraju
Dane zgromadzone przez ALEO.com wskazują, że w Szczecinie pod koniec ubiegłego roku działało 50 977 firm. Jak stolica województwa zachodniopomorskiego wypada na tle największych polskich miast? Z innych raportów przygotowanych w podobnym czasie wynika, że w Warszawie działało 342 237 firm, w Krakowie 111 740, a z kolei w Łodzi 72 805. W zestawieniu tym Szczecin znajduje się daleko za Warszawą, ale ogląda także plecy Krakowa i Łodzi. Przyjrzyjmy się jednak liczbie firm w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Będzie to odpowiednio - w Szczecinie 125 firm, w Warszawie 192 firmy, w Krakowie 144 firmy i w Łodzi 106 firm. Jak widać, pod tym kątem Szczecin wypada o wiele korzystniej, wyprzedzając Łódź.
Komentarze
0