Kiedy lato z wysokimi temperaturami wreszcie ustępuje miejsca jesiennemu orzeźwieniu, część z nas oddycha z ulgą. Uporczywe upały dają się we znaki i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego coraz więcej użytkowników szuka skutecznych rozwiązań, żeby poprawić komfort przebywania w swoich czterech ścianach w gorącym sezonie. Często decydujemy się wówczas na zakup i montaż klimatyzacji ściennej. Jeśli nie mamy takiej możliwości, nic straconego – klimatyzatory przenośne stanowią świetną alternatywę dla urządzeń montowanych na stałe i z powodzeniem odpowiadają na aktualne potrzeby domowników. Żeby działały sprawnie, wydajnie i jak najdłużej, musimy pamiętać, że właściwa konserwacja i systematyczne czyszczenie klimatyzatora przenośnego gwarantuje jego owocną eksploatację. Jak o niego zadbać, by sezon jesienno-zimowy przetrwał bez uszczerbku i znowu wydajnie chłodził latem?
Klimatyzator przenośny – serwis profesjonalny zalecany dwa razy w roku
Wraz z końcem lata użytkownicy zazwyczaj przestają korzystać z systemu chłodzącego, który intensywnie pracował przez cały sezon. Wyłączają sprzęt, odkładają pilota na półkę i zaglądają do szafy, żeby sprawdzić, czy grube swetry i ciepłe koce czekają w gotowości na jesienne chłody. Zanim jednak przestawimy się na tryb przejściowy, powinniśmy odpowiednio zatroszczyć się o klimatyzator przenośny. Serwis profesjonalny zalecany jest przez specjalistów dwa razy do roku, tuż przed rozpoczęciem i właśnie po zakończeniu sezonu, dlatego pod koniec lata warto oddać w ręce zawodowców nasz klimatyzator przenośny. Czyszczenie oraz sprawdzenie wszystkich elementów systemu pozwoli zapobiec niepotrzebnym awariom, uniknąć związanych z nimi dodatkowych kosztów i spokojnie wejść w nową porę roku.
Źródło: Adobe Stock
Dodatkowa moc grzewcza w sezonie przejściowym
Warto odnotować, że aktualnie wiele urządzeń zarówno montowanych na stałe, jak i mobilnych, nie tylko przynosi pożądane ochłodzenie w sezonie letnim, ale świetnie sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła w sezonie przejściowym. Kompaktowy model KAISAI KPPD znakomicie radzi sobie ze schładzaniem, a także z ogrzewaniem pomieszczeń o powierzchni nawet do 23 mkw. Dzięki tej opcji nasz funkcjonalny sprzęt może być dalej w użyciu i nadal dbać o komfort termiczny we wnętrzu, więc my powinniśmy zadbać o jego kondycję. Czyszczenie klimatyzatora przenośnego pozwoli odpowiednio zatroszczyć się o domowników, bo choć zmieniają się warunki atmosferyczne, to nie zmieniają się nasze oczekiwania.
Klimatyzator przenośny – czyszczenie wpływa na lepszą jakość powietrza
Współcześnie coraz więcej klimatyzatorów nie tylko pozwala sprawnie regulować temperaturę w pomieszczeniu, ale proponuje także dodatkowe, istotne funkcje. Klimatyzacja przenośna nie jest wyposażona w filtr HEPA, jak niektóre jednostki typu split, więc nie blokuje zanieczyszczeń i nie wchłania drobnoustrojów, mimo to w znacznym stopniu optymalizuje warunki we wnętrzu. Mobilne urządzenia nie tylko utrzymują odpowiednią cyrkulację powietrza, ale skutecznie osuszają pomieszczenia z nadmiaru wilgoci, a co za tym idzie ograniczają ryzyko rozwoju grzybów i pleśni szkodliwych dla zdrowia domowników. Nic więc dziwnego, że im lepiej dbamy o kondycję i czystość urządzenia, tym bardziej przyczyniamy się do utrzymania dobrej atmosfery w domowej przestrzeni.
Czyszczenie klimatyzatora przenośnego jest obowiązkowe i powinno odbywać się regularnie
Żeby cieszyć się bezawaryjną pracą urządzenia oraz odpowiednimi warunkami w domu czy mieszkaniu powinniśmy regularnie dbać o klimatyzator przenośny. Czyszczenie filtrów należy przeprowadzać najlepiej co dwa tygodnie. Dobra wiadomość jest taka, że w trakcie sezonu sami możemy zatroszczyć się o nasz klimatyzator przenośny. Serwis profesjonalny nie jest konieczny – wystarczą domowe sposoby i powszechnie dostępne środki, aby poprawić funkcjonalność oraz wpłynąć na wydajność urządzenia. Filtr siateczkowy warto odkurzyć przynajmniej dwa razy w miesiącu, a zbiornik na skropliny, parownik, skraplacz, a także turbiny wentylatora przepłukać ciepłą wodą z detergentem. Oprócz tego warto okresowo zdezynfekować parownik, używając do tego specjalnego preparatu grzybobójczego, który następnie przepłynie do tacy skroplin i przez rurkę odprowadzającą skropliny, więc wszystkie ważne elementy zostaną oczyszczone. Warto również od czasu do czasu przetrzeć obudowę z kurzu.
Źródło: Adobe Stock
Z korzyścią dla zdrowia i dobrego samopoczucia
Nowoczesne klimatyzatory przenośne z powodzeniem zastępują jednostki stacjonarne. Producenci dokładają wszelkich staran, żeby mobilne urządzenia jak najlepiej odegrały swoją rolę w domowej przestrzeni i w pełni zaspokajały bieżące potrzeby użytkowników. Obok standardowej funkcji schładzania pomieszczeń, otrzymujemy zatem funkcję grzania w sezonie przejściowym oraz wentylacyjną. Warto więc zadbać o sprzęt, który troszczy się o nasz komfort termiczny oraz jakość powietrza we wnętrzu. Dokładne czyszczenie klimatyzatora przenośnego po lecie, ale także w trakcie sezonu działa bowiem tylko na naszą korzyść!
Komentarze
0