„Jest to prestiżowa nagroda gospodarcza przyznawana podmiotom, których praca badawczo-rozwojowa istotnie przyczynia się do rozwoju gospodarki” – pochwaliło się w połowie listopada MCN. Polską Nagrodę Innowacyjności 2024 odebrał dyrektor Witold Jabłoński, który jednak dopytywany przez mieszkankę przyznał, że… nie prowadzą projektów badawczo-rozwojowych. Na szersze tłumaczenie, za co przyznano nagrodę, zdobył się dopiero wtedy, gdy temat stał się medialny.

- Puchar na zachętę to się chyba nazywa – skomentowała architekt Aleksandra Kopińska-Szykuć, prowadząca program Archiwolta wSzczecinie.pl.

Była zaciekawiona informacją o nagrodzie, dlatego wysłała do MCN konkretne pytania na jej temat. - Dziś otrzymałam odpowiedzi. Podzielę się, bo samej trudno uwierzyć... – pisze.

Odpowiedzi MCN na pytania mieszkanki w trybie dostępu do informacji publicznej

Aleksandra Kopińska-Szykuć: Zwracam się z prośbą o podanie miejsca gdzie znajdę (mogą być w wersji elektronicznej) projekty badawczo-rozwojowe, które w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju gospodarki, prowadzone przez Morskie Centrum Nauki, dzięki którym jednostka otrzymała Polską Nagrodę Innowacyjności 2024.

Witold Jabłoński: Nie prowadzimy projektów badawczo-rozwojowych.

Aleksandra Kopińska-Szykuć: Czy dostępny jest tekst przemówienia na temat innowacyjności obiektu, wygłoszonego w ramach „Polish Succes Story” przez Dyrektora jednostki, Pana Witolda Jabłońskiego?

Witold Jabłoński: Nie.

Aleksandra Kopińska-Szykuć: Proszę o wskazanie tych prac naukowych, badawczych czy innych, które zajmują się tematyką rzeki Odry, lub powiązaniem Szczecina z rzeką.

Witold Jabłoński: Nie mamy.

Aleksandra Kopińska-Szykuć: Korzystając z okazji proszę również o koszty pośrednie i bezpośrednie udziału jednostki we wszelkich konkursach i plebiscytach, oraz otrzymania nagród w całej historii jednostki.

Witold Jabłoński: Nie występują.

Reakcja dyrektora MCN na publikację medialną

Dyrektor Jabłoński nie chciał wyjaśnić mieszkance, co zdecydowało o przyznaniu nagrody. Zrobił to dopiero, gdy artykuł na ten temat pojawił się na portalu Szczeciner.pl.

Skomentował tę publikację na Facebooku, zmieniając retorykę przyjętą wcześniej przez MCN. Nie ma już mowy o „pracach badawczo-rozwojowych istotnie przyczyniających się do rozwoju gospodarki”.

„Nagrodę otrzymaliśmy za innowacyjność. Objawia się ona w 3 elementach:
1. Innowacyjna wystawa, inna niż w pozostałych centrach nauki w Polsce i Europie. Skoncentrowana na tematyce marynistycznej,
2. Innowacyjność w zatrudnieniu animatorów. W większości centrów nauki animatorami są studenci. W MCN połowa animatorów to Seniorzy. Wśród nich byli kapitanowie żeglugi wielkiej. To projekt przywracający Seniorów do aktywności społecznej,
3. Za jedną z naszych pracowni - nie ma takich w innych centrach nauki, to modelarnia w której realizujemy projekty rozwijające manualne zdolności dzieci i młodzieży.
W tych elementach MCN jest innowacyjny i takie były nasze zgłoszenia do członków kapituły przyznającej nagrody” – napisał dyrektor Jabłoński.

Co to za nagroda?

Polska Nagroda Innowacyjności jest przyznawana na Polskim Kongresie Przedsiębiorczości, który jest organizowany przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. To podmiot zajmujący się „budowaniem wizerunku w oparciu o ogólnopolskie media”,