Gwintowanie to kształtowanie gwintów w taki sposób, by można było bez problemu nakręcić na nie dopasowaną śrubę. W zależności od rodzaju gwintu wyróżnia się gwintowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Cały proces obróbki nie jest skomplikowany i zamyka się w kilku prostych krokach.
Dwa rodzaje gwintowania
Gwintowanie to specjalny proces, który pozwala na uzyskanie gwintów. Współcześnie można uznać, że gwintowanie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych metod obróbki metali. Gwintowanie wewnętrzne to obróbka otworów, w których wykonywane są nacięcia pozwalające na przeprowadzenie śruby. Otwór musi być idealnie do niej dopasowany. Kolejny rodzaj to gwintowanie zewnętrzne, czyli nacinanie prętów wykonywane za pomocą narzynek nakładanych na opracowywany przedmiot. Średnica gwintu musi być dopasowana do średnicy pręta. Idealnie dopasowane elementy tworzą mocny gwint, który będzie spełniał swoje zadanie.
Narzędzia niezbędne w procesie ręcznym i mechanicznym
Do gwintowania potrzebne są narzynki oraz gwintowniki, które są wykonane ze stali HSS zapewniającej dużą precyzję śrubunków. W ręcznym procesie gwintowania przyda się specjalny uchwyt i gwintowniki proste, czyli narzynki, zdzieraki i wykańczaki. Gwintowanie mechaniczne wymaga użycia wiertarki w połączeniu z odpowiednimi gwintownikami maszynowymi, prostymi lub skrętnymi. Prostymi wykonuje się gwinty przelotowe, a skrętnymi – zarówno przelotowe, jak i nieprzelotowe.
Proces gwintowania
Czynność rozpoczyna się od wywiercenia otworu o odpowiedniej głębokości i średnicy i posmarowania go olejem do gwintowania. W przypadku gwintowania ręcznego mocuje się gwintowniki w uchwycie czworokątnym i umieszcza w otworze, kręcąc nimi w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Po każdym takim obrocie wykonuje się ruch powrotny w lewo, który powoduje łamanie wiór, a tym samym zabezpiecza gwint przed uszkodzeniami. Gwintowanie maszynowe jest mniej skomplikowanym procesem, ponieważ wymaga takich samych czynności, jakie wykonuje się podczas wiercenia. Najniższe obroty wiertarki pozwalają na efektywną pracę i nie powodują uszkodzeń.
Poprawne gwintowanie
Tylko mocne gwinty będą spełniały swoją funkcję, dlatego też przed rozpoczęciem procesu istotne jest dokładne sprawdzenie, czy narzędzie jest solidnie zamocowane. Pominięcie tego kroku może skutkować powstaniem słabego gwintu, który nie będzie praktyczny w użytkowaniu. Przy gwintowaniu mechanicznym ważny jest dobór odpowiedniej średnicy wiertła i gwintowników. Cały przedstawiony proces jest dość prosty, wymaga tylko zachowania dokładności. Warto pamiętać o tym, że gwintowanie to znana, wydajna i łatwa metoda, którą warto wykorzystać w codziennej pracy lub do uzyskania konkretnych efektów.
Komentarze
3