Zastanawiasz się, czy zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia jest możliwe? O tym przeczytasz dzisiaj w naszym artykule. Nie każdy wie, że w przypadku, kiedy niezdolność pracownika do świadczenia pracy wystąpiła podczas trwania umowy z pracodawcą i ciągnie się w sposób nieprzerwany przynajmniej przez 30 dni, to nawet jeśli zatrudnienie to ustanie w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, pracownikowi należy się zasiłek chorobowy przez cały okres wykazywania niezdolności do pracy. Należy jednak pamiętać, że warunkiem przysługiwania świadczenia jest to, by niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych została stwierdzona maksymalnie 14 dni przed zakończeniem obowiązywania ubezpieczenia chorobowego. Natomiast jeśli mamy do czynienia z chorobą zakaźną, termin ten wydłuża się do 3 miesięcy od wygaśnięcia ubezpieczenia chorobowego. Jak załatwić l4 po ustaniu zatrudnienia? Jakie dokumenty należy przedstawić i jakie są zasady wypłaty zasiłku chorobowego w takim przypadku?

Czy zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia jest możliwe? Jak wygląda zasiłek?

To czy zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia jest możliwe, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim w przypadku ustania zatrudnienia pracownik nadal może korzystać z należnego mu świadczenia chorobowego na skutek choroby, która została potwierdzona wydaniem L4, jednak może to robić nie dłużej niż przez 91 kolejnych dni. Warto zaznaczyć, że ZUS w celu wyliczenia okresu zasiłkowego, sumuje wszystkie dni, w czasie których pracownik nie wykazywał zdolności do pracy – nawet jeśli przyczyny niezdolności nie były tożsame, np. wynikały najpierw z choroby zakaźnej, a później z rekonwalescencji po przebytej operacji. Wszystko dlatego, że w ostatnim czasie zmianie uległy przepisy dotyczące zwolnień lekarskich. Kwestie zasiłkowe po zakończeniu stosunku pracy są regulowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Nawet jeśli świadczenia chorobowe są kontynuacją po wygaśnięciu umowy o pracę, ZUS może nie wypłacić świadczenia pieniężnego. Kiedy może się to wydarzyć? Przykładem jest sytuacja, w której osoba, będąca na zwolnieniu lekarskim, korzysta z renty lub emerytury, albo w dalszym ciągu podtrzymuje lub podjęła nową pracę zarobkową objętą ubezpieczeniem chorobowym. Może tak być również w przypadku, kiedy jest ona zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i przysługuje jej z tego tytułu zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Ponadto zasiłek chorobowy nie zostanie wypłacony osobie, która nie ma do niego prawa, bo nie przepracowała koniecznego okresu wyczekiwania, a także osobie, która nie dysponuje tytułem ubezpieczenia z powodu zakończenia pełnego okresu, w którym zasiłek mógł zostać przyznany. ZUS nie wypłaci również świadczenia chorobowego w sytuacji, kiedy nastąpił nawet jeden dzień przerwy pomiędzy wydanymi zwolnieniami lekarskimi. Jeśli chory spełnia kryteria przyznania zasiłku i uzyskał l4 po ustaniu zatrudnienia, jest zobowiązany do jego dostarczenia do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w swoim miejscu zamieszkania wraz z wypełnionym wnioskiem o zasiłek chorobowy i oświadczeniem Z-10, które to dokumenty można pobrać ze strony internetowej ZUS-u. O formalnościach przeczytasz na e-lekarz24.pl.

Co w przypadku jeśli pracownik uzyska L4 w okresie wypowiedzenia?

Wiele osób decyduje się na skorzystanie ze zwolnienia chorobowego po złożeniu wypowiedzenia przez swojego pracodawcę. Motywacja takiego postępowania jest różna. W takiej sytuacji to właśnie na pracodawcy spoczywa obowiązek płacenia wynagrodzenia chorobowego do momentu zakończenia stosunku pracy, który łączy go z pracownikiem. Ale co w przypadku, kiedy umowa o pracę ulega zakończeniu, a chory nadal dysponuje ważnym zwolnieniem lekarskim? W takiej sytuacji osoba ta korzysta z chorobowego po ustaniu zatrudnienia, a świadczenie z tego tytułu jest wypłacane przez organ ZUS. Reasumując – w przypadku uzyskania przez pracownika zwolnienia lekarskiego w okresie wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek regulowania należnego mu wynagrodzenia chorobowego wyłącznie za okres, w którym łączy go umowa z pracownikiem, a za kolejne dni świadczenie jest wypłacane przez ZUS w postaci zasiłku chorobowego.

Świadectwo pracy a L4 wydane w trakcie trwania okresu wypowiedzenia

Świadectwo pracy to dokument kończący współpracę między pracodawcą a pracownikiem, która została zawarta na umowę o pracę. Prezentuje najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia – w tym treści określające przywileje pracownicze względem ubezpieczenia społecznego, np. okresy nieskładkowe i składkowe, które umożliwiają odpowiednim organom ustalenie kwestii emerytalnych i rentowych. Świadectwo pracy wykazuje również absencje z tytułu choroby w postaci liczby dni, podczas których pracownik otrzymywał świadczenia chorobowe. W przypadku kiedy korzystał on ze zwolnienia lekarskiego po ustaniu zatrudnienia, w świadectwie pracy i tak znajdą się wyłącznie informacje na temat okresów chorobowych, które miały miejsce do dnia, w którym stosunek pracy zakończył się. Istotne jest to, że na świadectwie pracy nie pojawią się informacje dotyczące powodu, dla którego pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego, np. nazwy chorób. Ma to swoje umocowanie w przepisach, które chronią prywatność pracownika.

Czy zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia jest możliwe? – podsumowanie

Osoby, które zastanawiały się, czy zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia jest możliwe, wiedzą już, że w przypadku chorobowego po ustaniu zatrudnienia można otrzymać wszystkie przysługujące z tego tytułu świadczenia. W sytuacji, w której L4 wydano jeszcze podczas obowiązywania stosunku pracy, to na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłaty wynagrodzenia chorobowego aż do wygaśnięcia umowy pomiędzy stronami. Po przekazaniu przez niego niezbędnych dokumentów do ZUS-u, dalej wypłatą zasiłku chorobowego zajmuje się właśnie ZUS. W przypadku kiedy pracownik otrzymuje kolejne zwolnienia lekarskie po ustaniu zatrudnienia, musi samodzielnie dostarczać dokumenty do ZUS-u (l4 po ustaniu zatrudnienia oraz stosowne oświadczenia, które dostępne są na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), by wydawanie świadczeń było kontynuowane. Istotne jest to, że osoba przebywająca na chorobowym po ustaniu zatrudnienia nie może zarejestrować się jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy i pobierać z tego tytułu zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ taka rejestracja jest jednocześnie zobowiązaniem do podjęcia zatrudnienia w niedalekiej przyszłości, a ze względu na pobierane świadczenia chorobowe po ustaniu zatrudnienia jest to niemożliwe i sprzeczne z obowiązującymi przepisami.