U 80% ozdrowieńców występują powikłania po przebyciu choroby Covid-19. Najczęstsze objawy to ciągłe zmęczenie i brak sił, ale wiele osób skarży się też na poważniejsze problemy, takie jak: trudności z oddychaniem, bóle klatki piersiowej, nieodwracalne zmiany związane z odczuwaniem smaku oraz wypadanie włosów. O tym ostatnim problemie rozmawialiśmy ze szczecińską trycholog - Katarzyną Przybylską, która na co dzień leczy problemy dotyczące włosów i skóry głowy.

Jak często w swojej pracy spotykasz się z osobami, które mają problem z wypadaniem włosów po chorobie Covid-19?

„Problem jest obecnie dużo rzadszy niż jeszcze rok temu, bo spadła też liczba zachorowań, ale na dzień dzisiejszy w moim gabinecie 2 na 10 pacjentów przychodzi właśnie z tą przypadłością po Covid-owego wypadania włosów. Zaraz po zniesieniu kwarantanny było to nawet po kilka osób na dzień, głównie kobiety.

Niestety bardzo często nie są to łatwe przypadki. Niektóre pacjentki przychodziły na wizytę dosłownie całe zapłakane, trzymając w rękach woreczki strunowe pełne włosów, które wypadły im w ciągu kilku ostatnich dni lub podczas jednorazowego mycia głowy. Nie wiedziały co robić, ani gdzie szukać pomocy, czuły się fatalnie i traciły nadzieję, że włosy kiedykolwiek odrosną…” - opowiada Katarzyna Przybylska.

„Szacuje się, że nawet co 4 osoba po przebyciu choroby Covid-19 zmaga się z tym problemem i traci nawet 1/3 włosów, a bywa też i więcej! Pierwsze ubytki pojawiają się zazwyczaj po 2-3 miesiącach, dlatego często nie mamy szansy w porę zareagować i zaczynamy działać, kiedy jest już na to stanowczo za późno”.

Jak dochodzi do tego, że po chorobie włosy zaczynają tak intensywnie wypadać ?

„Włosy wypadają głównie z powodu niedoborów wielu różnych substancji w naszym organizmie i przedwcześnie przechodzą do fazy telogenowej (ostatniego cyklu starzenia się włosa). Zaczynają wypadać nawet te włosy, które nie osiągnęły jeszcze pełnej dojrzałości i długości. Ubytki są dość szybko zauważalne i bardzo intensywne.

W przypadku Covid-19, wypadanie włosów pojawia się najpierw z powodu wysokiej gorączki i stresu związanego z przebyciem choroby. Jednak największe ubytki pojawiają się dopiero po 6-8 tygodniach w wyniku stosowania silnych leków (przeciwbólowe, przeciwzapalne), dużej dawki stresu oraz niedożywienia, o którym pacjenci często nawet nie mają pojęcia, a wiąże się ono z brakiem przyjmowania pokarmów podczas choroby.”

Co w takim razie powinna zrobić osoba, która jest ozdrowieńcem i po kilku miesiącach zaczęła mieć problem po Covid-owego wypadania włosów? Jak pomóc takiej osobie?

„Oprócz unormowania codziennej diety, odpowiedniej suplementacji oraz zażywania dużej ilości odpoczynku, należy również zaliczyć wizytę u specjalisty, który wykona zabieg infuzji tlenowej lub mezoterapii w zależności od stopnia zaawansowania problemu i wyników badań. Włosy oczywiście po kilku miesiącach same przestaną wypadać i na ich miejscu wyrosną nowe, ale z powodu wyjałowienia organizmu po chorobie i braku mikroelementów będą one rosły cieńsze, rzadsze i będą bardziej podatne na wypadanie. Zabieg w gabinecie trychologicznym pomoże zregenerować skórę głowy, dzięki czemu proces dalszego wypadania włosów zostaje zatrzymany, a nowe włosy będą rosły grubsze, mocniejsze i dobrze odżywione.

W zależności od tego do kogo się udamy, wykonanie takiego zabiegu to koszt ok. 250-350 zł. Żaden zabieg nie może jednak zostać przeprowadzony bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą: dermatologiem lub trychologiem. Dobrze przeprowadzony wywiad z pacjentem powinien składać się z: badania kondycji włosów, trichoskopii oraz dokładnej analizy wyników badań krwi (aby ustalić jakich mikroelementów brakuje w naszym organizmie i włączyć odpowiednią suplementację do codziennej diety). Koszt konsultacji trychologicznej w Polsce waha się od 150 do 200 zł.

Najważniejsze jest jednak to, aby nie bagatelizować tego problemu. Nie powinno się czekać kolejnego tygodnia lub miesiąca aż sytuacja sama się poprawi, bo kurację najlepiej zacząć jak najszybciej, aby jeszcze zdążyć zahamować negatywne skutki choroby.

Kasiu bardzo dziękujemy Ci za rozmowę :)

„Ja również bardzo dziękuję i zachęcam wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzenia gabinetu trychologicznego. Trzeba pamiętać, że na ten problem jest rozwiązanie i nie trzeba generować dodatkowego stresu w życiu związanego z wypadaniem włosów, bo chroniczny stres przyczynia się tylko do jeszcze większych ubytków.”

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o trychologii i o tym, co należy przygotować przed pierwszą wizytą - zapraszamy na stronę Facebook Katarzyny Przybylskiej, gdzie publikowane są ciekawostki dotyczące pielęgnacji włosów, polecenia kosmetyków i historie pacjentek, które odwiedziły już gabinet trychologiczny.

_____________________________________

Możesz też umówić się na wizytę:

Katarzyna Przybylska Trycholog,

Czynne: Pn-Pt | godz. 9.00-20.00

Adres: al. Wojska Polskiego 70, Szczecin

Umów się:

1. za pomocą aplikacji Booksy -> bit.ly/KatarzynaPrzybylska

2. telefonicznie -> 796 900 221