Radny Michał Wilkocki (Bezpartyjni) chce, aby osoby uhonorowane mianem Ambasadora Szczecina zostały wyróżnione w formie pamiątkowych tablic wkomponowanych w chodnik przy jednej z ulic w centrum miasta. „Propozycja jest na tyle interesująca, że w najbliższym czasie zostanie ona poddana wnikliwej analizie pod kątem zasadności i możliwości wprowadzenia jej w życie” – przyznaje Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina.
Radny Wilkocki swoją propozycję przekazał w formie zapytania skierowanego do prezydenta miasta.
„Proszę o rozważenie pomysłu wyróżnienia Ambasadorów Szczecina w formie pamiątkowych tablic - utrwalonej w płaskorzeźbie sygnatury. Warto aby osoby wyróżnione na stałe wpisały się w przestrzeń miasta - co stałoby się także atrakcją turystyczną. Tablice powinny zostać wbudowane w chodnik w ciągu ulicy znajdującej się w centrum miasta” – napisał.
Okazuje się, że pomysł wstępnie spodobał się miejskim urzędnikom. Magistrat zapowiada, że zajmie się tym tematem.
„Osoby posiadające tytuł Ambasadora Szczecina są ludźmi wyjątkowymi, tworzącymi pozytywny wizerunek naszego miasta i zasługującymi na szczególne wyróżnienie oraz przybliżenie ich nazwisk mieszkańcom i turystom” - napisał Daniel Wacinkiewicz w odpowiedzi na zapytanie. „Przede wszystkim należy się zastanowić nad ewentualnym miejscem montażu takich tablic, formą jaką miałyby przybrać oraz ustalić szacunkowy koszt takiego przedsięwzięcia”
Według radnego Wilkockiego dobrym pomysłem byłoby umieszczenie tablic na jednej z niedawno wyremontowanych ulic w śródmieściu Szczecina.
- Dawniej dla lokalizacji tego typu pomysłu myślałem o Deptaku Bogusława. W tej chwili bardziej adekwatnym miejscem mogłaby być ulica Rayskiego lub wyremontowany fragment ulicy Bogusława X – mówi Michał Wilkocki.
Tytułem Ambasadora Szczecina mogą się poszczycić już 53 osoby i instytucje. Przyznawany jest od 18 lat w okresie lipcowych urodzin miasta. W tym roku uhonorowani w ten sposób zostali: żeglarz kpt. Wojciech Maleika i saksofonista jazzowy Sylwester Ostrowski. Na liście osób wyróżnionych we wcześniejszych latach znajdziemy m.in.: Agatę Kuleszę, Katarzynę Nosowską, Henryka Sawkę, Monikę Szwaję, Monikę Pyrek, prof. Aleksandra Wolszczana i Romana Czejarka.
- W przeciwieństwie do honorowych obywateli miasta ich sylwetki nie są nigdzie utrwalone. Byłoby to jedyne miejsce w Polsce, w którym upamiętnia się ambasadorów – podkreśla Michał Wilkocki.
Komentarze
5