Buraki to powszechne i smaczne warzywa zawierające mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów. Stanowią bardzo częsty składnik wielu potraw, a świeży sok z buraków jest skutecznym środkiem stosowanym w medycynie naturalnej na wiele różnych dolegliwości. Wykazuje również pozytywny wpływ na wydolność organizmu i procesy regeneracyjne, dlatego często sięgają po niego osoby aktywne fizycznie. Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości nie wszyscy mogą go spożywać. Istnieje kilka poważnych przeciwwskazań zdrowotnych. W tym artykule sprawdzimy, w jakich przypadkach picie soku z buraka może zaszkodzić.

Jakie właściwości ma sok z buraka? 

Sok z buraków to prawdziwa bomba witamin i składników odżywczych. Jednym z głównych składników soku jest betanina, związek chemiczny odpowiedzialny za charakterystyczny czerwony kolor buraków. Betanina jest także silnym przeciwutleniaczem, który zmniejsza liczbę wolnych rodników w organizmie i redukuje stany zapalne. Kolejnym składnikiem o właściwościach antyoksydacyjnych jest witamina C. Wśród jej właściwości wyróżniamy wspieranie układu immunologicznego, wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych oraz stymulowanie produkcji kolagenu. Sok buraczany zawiera również witaminę A, która zapewnia doskonałą kondycję oczu, skóry i włosów, oraz witaminę K, która odgrywa bardzo ważną rolę w krzepnięciu krwi i zwiększaniu mineralizacji kości. Sok z buraka to także źródło różnych minerałów, takich jak potas, żelazo, magnez, miedź i mangan. Potas pomaga w regulacji ciśnienia krwi, żelazo jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, a magnez wspomaga funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego.   

Czy są przeciwwskazania do stosowania soku z buraka? 

Czy świeży sok z buraków może być dla nas trucizną? Sok z buraka w większości przypadków jest polecanym i cennym specyfikiem, który warto włączyć do codziennego jadłospisu. Warto wiedzieć, że nie wszyscy mogą go spożywać, a w niektórych sytuacjach jest to szczególnie niebezpieczne. Wśród głównych przeciwwskazań wymieniamy kamicę nerkową. Sok z buraka jest bogaty w oksalany, które mogą przyczynić się do tworzenia kamieni. Dlatego osoby z historią kamicy nerkowej lub o zwiększonej podatności na ten problem zdrowotny powinny unikać spożywania dużych ilości soku. W składzie soku z buraka znajdują się pewne ilości związków purynowych, które mogą przyczyniać się do nasilenia objawów reumatyzmu. Niektóre warzywa, w tym buraki, zawierają umiarkowane ilości związków purynowych, które mogą zwiększać poziom kwasu moczowego. Z tego powodu spożywanie soku przez osoby cierpiące na dnę moczanową jest niewskazane.    

Jakie są potencjalne skutki uboczne z picia świeżego soku z buraków? 

Sok z buraka to naturalny i bezpieczny produkt, który spożywany w umiarkowanych ilościach nie powoduje żadnych skutków niepożądanych. U niektórych osób picie dużych ilości soku z buraków może prowadzić do wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia, gazy, ból brzucha oraz biegunka. Sok zawiera naturalne składniki, które mogą mieć wpływ na działanie niektórych leków. Dlatego ważne jest, aby spożywanie soku z buraka skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmuje się regularnie jakiekolwiek leki. Buraki to warzywa zawierające cukry proste, zwłaszcza fruktozę. Spożywanie dużych ilości soku z buraków może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi, dlatego osoby z cukrzycą powinny szczególnie uważać i na bieżąco monitorować glikemię.    

Kto nie powinien pić świeżego soku z buraków? 

Świeży sok z buraka pomimo niewątpliwych walorów smakowych i właściwości prozdrowotnych nie może być spożywany przez wszystkich. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z cukrzycą, chorobami układu moczowego, kamicą nerkową i reumatyzmem. Spożywanie dużych ilości soku z buraków jest niewskazane również w przypadku osób zmagających się ze zbyt niskim ciśnieniem krwi. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na składniki zawarte w soku z buraków świeżych i kiszonych. Osoby z nietolerancją pokarmową lub alergią powinny unikać spożywania soku z buraków, aby uniknąć niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego.

Jeśli zaciekawił Cię temat zdrowej diety i odżywiania, poczytaj o nich więcej na blogu zielares.pl pod adresem: https://zielares.pl