Zakup mieszkania na potrzeby własne lub pod inwestycję – niezależnie od okoliczności – to bardzo ważna decyzja. Wraz z ekspertką do spraw sprzedaży nieruchomości przyglądamy się szczecińskiemu rynkowi i staramy się odpowiedzieć na pytanie: kiedy jest najlepszy czas na kupno?

Popyt na mieszkania w Szczecinie jest cały czas. To podaż nie nadąża

— Obecnie odczuwamy lekką przewagę rynku wtórnego nad pierwotnym, czyli nieco większe zainteresowanie jest mieszkaniami już z pewnym stażem, niż tymi nowymi, oferowanymi przez deweloperów. Dzieje się tak z prostego powodu: czekamy na nowe inwestycje w Szczecinie, bo większość niedawno budowanych nieruchomości jest już sprzedana — mówi Patrycja Haryza, doradczyni ds. nieruchomości z agencji Hestia nieruchomości. — Jednocześnie zapotrzebowanie wśród ludzi jest wciąż bardzo duże, a sama podaż nie nadąża za popytem. Głównym powodem takiego poruszenia w ostatnich miesiącach od strony popytowej był rządowy program „Bezpieczny kredyt 2%”, który zapewnił młodym osobom dostęp do preferencyjnego finansowania. Strona podażowa niestety daje nam argumenty, że nie ma co liczyć na korektę cen ze względu na małą ilość rozpoczętych budów, które to w 2021 wynosiły 105.195, a w 2023 zaledwie 65.070 z danych GUNB — dodaje Patrycja Haryza.

Jednocześnie Szczecin jest miastem stale rozwijającym się, przyciągającym swoją historią, lokalizacją, ofertą kulturalną i pięknymi terenami. Jest tu też sporo miejsc pracy i nie bez znaczenia pozostaje możliwość szybkiego przekroczenia granicy z Niemcami, jak również atutem jest dobre skomunikowanie z innymi miastami w Polsce.

„Najbliższe pół roku to wciąż dobry czas na zakup. Potem może być jeszcze drożej”

— Pojawianie się takich metod wsparcia jak wspomniany „Bezpieczny kredyt 2%” jest bardzo dobrą wiadomością dla starających się o zakup mieszkania, ale jednocześnie mogliśmy obserwować, że cała sytuacja miała wpływ na dość dynamiczny wzrost cen. Na drugą połowę 2024 roku przewidziany jest nowy program rządowy, w którym mowa nawet o 0%, więc prawdopodobnie ceny zaczną znowu wzrastać. Teraz rynek jest stabilny, dlatego polecam wykorzystać ten czas szczególnie tym, którzy chcą finansować zakup nieruchomości ze środków własnych — dodaje.

Rok 2024 zapowiada się zatem w całej rozciągłości jako bardzo ekscytujący dla całego rynku. Pierwsza połowa będzie idealnym momentem dla klientów gotówkowych, a w drugiej można liczyć na bardzo mocne wsparcie finansowe ze strony państwa. Jak dalej potoczy się ta sytuacja? Wiele zależy od deweloperów i ich podejścia do uruchomienia większej ilości nowych inwestycji, niż miało to miejsce w ostatnich 2 latach. Zapełni to lukę podażową i poprawi sytuację cenową. 

Jakie szczecińskie dzielnice są najpopularniejsze wśród poszukujących mieszkań?

— Jeśli chodzi o Szczecin, to najmodniejszymi lokalizacjami są obecnie Gumieńce oraz nieco droższe niż inne dzielnice Warszewo. Co ciekawe, może nie w takim typowym „top 3”, ale rośnie również zainteresowanie mieszkaniami na prawobrzeżu. Bardzo duży wpływ na wybór mieszkania ma obecność terenów zielonych tuż obok, szczególnie dla rodzin. Obserwuję, że model „2+2” ucieka obecnie z centrum miasta i szuka nieco spokojniejszej okolicy, ale wciąż z dobrym dojazdem. Tutaj warto spojrzeć na Bukowo, czy mieszkania w Policach, z których to lokalizacji za 5 lat mamy pojechać trasą północną, co znacznie zmniejszy czas dojazdu do centrum Szczecina. Pieniądze w wysokości 249,9mln zł na tę inwestycję są już zabezpieczone.

Obecnie mieszkania sprzedają się bardzo szybko, więc nie warto czekać, jeśli pojawi się odpowiednia oferta. Dobre nieruchomości sprzedają się na pniu, a jeśli w grę wchodzi finansowanie kredytem, to sprzedający czeka na finalizację maksymalnie dwa miesiące.

Średnie wynagrodzenie – ile metrów kwadratowych można za nie kupić?

Jednym z największych zaskoczeń może być fakt, że pomimo stale rosnących cen, niepewności rynkowej i wysokiej inflacji w ostatnich latach, stać nas na zdecydowanie więcej niż jeszcze choćby dekadę temu. Ma to związek z coraz wyższymi wynagrodzeniami, w tym nie tylko tymi minimalnymi. Średnia pensja Polaka z roku na rok wzrasta nie mniej dynamicznie i przez to możemy sobie pozwolić również na większe zakupy. Mowa oczywiście o osobach pracujących na dobrych stanowiskach, robiących karierę w międzynarodowych firmach lub prowadzących biznesy dające zysk. Jeśli zebrać dwie pensje charakterystyczne dla par z wyższym wykształceniem, pracujących już przynajmniej kilka lat na etacie w korporacji, to z dużą dozą prawdopodobieństwa kredyt hipoteczny, wydatki na konsumpcję oraz budżet na oszczędności i inwestycje zmieszczą się w tym jednym, dobrze zarządzanym portfelu.

Jeśli cofniemy się do roku 2007, to wg. danych Oxford Economics / Haver Analytics za średnią pensję brutto Polaka było stać jedynie na 0,41 metra kwadratowego mieszkania. Jest to wyliczenie na podstawie cen z siedmiu największych miast. Tymczasem w drugim kwartale 2023, biorąc pod uwagę te same parametry, można nabyć już 0,7 metra kwadratowego.

Jednocześnie trzeba brać pod uwagę, że Szczecin nie należy do najtańszych miejsc w naszym kraju. Według wyliczeń przeprowadzonych przez redakcję serwisu Rynek Pierwotny, za średnią szczecińską pensję w czerwcu 2023 można było kupić 0,63 metra kwadratowego. To jednak wciąż więcej, niż na tuż przed kryzysem w 2008 roku. Gdzie zatem szukać ciekawych ofert?

„Klienci u nas czują się zaopiekowani”

Hestia nieruchomości to firma koncentrująca się na rynku w województwie zachodniopomorskim, szczególnie w Szczecinie, Stargardzie, Szczecinku i okolicach. Na stronach agencji można nie tylko znaleźć ciekawe nieruchomości, ale też zyskać kontakt do specjalistów, którzy bardzo chętnie doradzą w wielu, również nietypowych sytuacjach.

— Pomagamy też takim klientom, którzy już mają nieruchomość, chcą ją sprzedać i kupić kolejną. To dość trudny proces, ale jesteśmy w stanie tak opracować umowy przedwstępne, że staje się on zdecydowanie bezpieczniejszy, bo wiemy, na jakie warunki zwracać uwagę. Oczywiście można do nas zjawić się niezależnie od intencji, bo zarówno kompleksowo opiekujemy się posiadaczami nieruchomości na sprzedaż, jak i doradzamy najlepsze oferty do zakupu — mówi Patrycja Haryza.

Możesz odwiedzić biuro pod adresem:

Szczecin: Parkowa 7/2

Stargard: Wyszyńskiego 12-15a

Szczecinek: Wyszyńskiego 58/2

lub skontaktować się z wybranym agentem: https://www.hestianieruchomosci.pl/kontakt

Zawsze aktualna baza mieszkań ze Szczecina i okolic znajduje się pod adresem: https://www.hestianieruchomosci.pl/mieszkania/sprzedaz