L4 online to bardzo wygodna opcja w sytuacji, kiedy pacjent nie jest w stanie udać się na stacjonarną wizytę do lekarza. Co jest potrzebne do zwolnienia lekarskiego wystawionego przez Internet? Jak sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie pracownika i czy pracodawca automatycznie otrzymuje powiadomienie o niezdolności do pracy? Podpowiadamy.

L4 online — jak to działa?

L4 online (inaczej zwolnienie lekarskie przez Internet) to wystawione przez lekarza potwierdzenie niezdolności do pracy. Przysługuje ono tym osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym — pracują na podstawie umowy o pracę lub dobrowolnie opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Do zwolnienia lekarskiego potrzebne jest: NIP zakładu pracy oraz numer PESEL (lub seria i numer paszportu w przypadku braku numeru PESEL).

Czy L4 online jest legalne? Jak je otrzymać?

L4 online, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w ramach konsultacji zdalnych przez Internet, jest jak najbardziej legalne. Zaświadczenie przysługuje tym pracownikom, którzy nie wyczerpali ustalonych limitów L4 — taką opcję oferuje wiele podmiotów medycznych: https://l4online.pl. L4 elektroniczne nie różni się niczym od standardowego zwolnienia lekarskiego, wystawianego podczas wizyty stacjonarnej u lekarza. Za L4 online się nie płaci, płatność jest konieczna jedynie, gdy zwolnienie lekarskie ma zostać wystawione podczas prywatnej konsultacji z lekarzem.

Jak sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie pracownika?

Co powinien zrobić pracodawca, gdy jego pracownik otrzymał L4 elektroniczne? Jak sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście jest na zwolnieniu lekarskim? Jeśli pracodawca ma konto PUE ZUS, automatycznie otrzyma stosowne powiadomienie, a także znajdzie na profilu wszystkie niezbędne informacje związane z rozliczeniami. W takiej sytuacji nie ma konieczności, by dostarczać wydruk zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy, należy jednak poinformować pracodawcę o fakcie otrzymania zwolnienia lekarskiego, np. telefonicznie.

Jak sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie pracownika, kiedy pracodawca nie ma konta PUE ZUS? Niestety w takiej sytuacji pracownik ma obowiązek dostarczenia w ciągu 7 dni zwolnienia w formie wydruku, osobiście lub poprzez bliskie osoby. Natomiast jeśli chodzi o informacje zawarte w L4 online, pracodawca nie musi znać bezpośredniej przyczyny zwolnienia lekarskiego i nie widzi kodu choroby. Dostępne są jedynie dane potrzebne do prawidłowego rozliczenia za czas nieobecności pracownika.

L4 elektroniczne — jak sprawdzić poprzednie zwolnienie lekarskie?

L4 online można sprawdzić przez Internet, w tym celu wystarczy się zalogować do profilu PUE ZUS lub IKP. W systemie widoczne są wszystkie wystawione do tej pory zwolnienia lekarskie, informacje na temat wykorzystanych dni zwolnienia w roku kalendarzowym, a także zalecenia lekarza dotyczące zwolnienia. Czy lekarz widzi poprzednie L4? Tak, specjalista, który wystawia zwolnienie lekarskie, ma wgląd w całą dokumentację medyczną — może sprawdzić terminy obowiązywania zarówno aktualnych, jak i poprzednich zwolnień lekarskich, w tym także wystawionych przez innych lekarzy. L4 online zyskało ogromną popularność w czasie pandemii, kiedy konieczne było ograniczenie kontaktów społecznych oraz wizyt w przychodniach lekarskich do minimum. Obecnie wielu pacjentów korzysta z tego rozwiązania, gdy nie jest w stanie fizycznie stawić się na wizytę stacjonarną u lekarza lub w przypadku braku dogodnych terminów. Zwolnienie lekarskie wystawione w ramach konsultacji zdalnych, odbywających się przez Internet to duże ułatwienie dla pacjentów, lekarzy, a także pracodawców, ponieważ rozwiązanie to wiąże się z brakiem konieczności składania dokumentów w formie papierowej.