Większość kierowców ogranicza się do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że taka polisa tak naprawdę zabezpiecza niejako interesy osoby poszkodowanej. Aby mieć pewność, że ubezpieczyciel podejmie się likwidacji szkody wyrządzonej przez sprawcę, należy wykupić ubezpieczenie AC. Dowiedz się, czy taki zakup jest faktycznie opłacalny.

Ubezpieczenie AC jest polisą dobrowolną, dlatego nie wszyscy kierowcy decydują się na rozszerzenie zakresu ochrony. Przeszkodą jest m.in. wysoka ceną, jaką trzeba zapłacić. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające z takiej polisy, warto ponieść dodatkowy koszt.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

W związku z tym, że ubezpieczenie AC nie jest polisą obowiązkową, nie podlega żadnym przepisom – w przeciwieństwie do OC. Oznacza to, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą ustanawiać zakres ochrony ubezpieczeniowej samodzielnie.

Mimo tego, większość ubezpieczycieli proponuje polisę AC obejmującą m.in. szkody:

  • związane ze zderzenie pojazdu z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem lub osobą,

  • spowodowane działaniem sił natury,

  • związane z aktami wandalizmu – także dokonanymi przez nieznanych sprawców.

Polisa uwzględnia również kradzież auta.

Co zyskasz, kupując ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC, mimo że wiąże się z dodatkowym kosztem, przynosi korzyści. Taką polisę docenisz szczególnie wtedy, gdy dojdzie do poważniejszego zdarzenia drogowego z twojej winy lub ktoś ukradnie samochód.

Decydując się na autocasco:

  • nie będziesz ponosić finansowych konsekwencji zdarzenia drogowego – ubezpieczyciel przeprowadzi likwidację szkody zgodnie z podpisaną umową;

  • zwiększysz poczucie bezpieczeństwa – jest to nieoceniona wartość szczególnie dla początkujących lub „niedzielnych” kierowców.

Chociaż AC nie pozwoli zapobiec nieprzewidzianym zdarzeniom drogowym, pomoże w „złagodzeniu” finansowych skutków. Zamiast płacić za naprawę auta z własnych środków, likwidacją szkody zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe.

Interesuje cię ubezpieczenie AC? Wybierz je rozsądnie

Porównywarka OC ocenpolise.pl pokazuje, że w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu można kierować się wyłącznie ceną. Dzieje się tak, ponieważ wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony i wypłacane sumy gwarancyjne – wszystko jest regulowane przepisami.

Zupełnie inaczej jest w przypadku AC – polisy, której cena idzie w parze z oferowanym zakresem ochrony. Jeśli więc wybierzesz najtańsze autocasco, musisz spodziewać się wielu wyłączeń i licznych ograniczeń.

Jeżeli zależy ci na ochronie dopasowanej do twoich potrzeb, najpierw je określ. Zastanów się też, czy warto rozszerzyć ochronę o dodatkowe pakiety, np. ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon, dodatkowe pokrycie kosztów organizacji opieki medycznej czy leczenia po wypadku. Potem skorzystaj z porównywarki, aby otrzymać przykładowe oferty. Dopiero po przeanalizowaniu zakresu i wyborze kilku propozycji możesz je porównać pod kątem ceny.