Kwarantannie domowej w Szczecinie poddanych jest ponad 150 osób i ta liczba może stale rosnąć. Służby sanitarne radzą, by ograniczyć wychodzenie z domu i unikać skupisk ludzi. Niestety wciąż są osoby, które zachowują się nieodpowiedzialnie i mimo domowej kwarantanny opuszczają miejsce przebywania.

Prezydent Duda apeluje o przestrzeganie kwarantanny

O tym, że nie wszyscy przestrzegają rygorów sanitarnych, mówił podczas wizyty w Szczecinie prezydent RP Andrzej Duda.

- Mam informacje od Komendanta Wojewódzkiego Policji, że odbyły się pierwsze wizyty osób poddanych kwarantannie domowej i są pierwsze przypadki tego, że tych osób nie było w domach. Apeluję do wszystkich moich rodaków, wobec których zastosowano kwarantannę domową, żeby potraktować to poważnie! To kwestia Państwa zdrowia, ale i zdrowia innych. Wspierajmy osoby poddane kwarantannie, przez kontakt telefoniczny się nie zarazimy, ale dowiemy się, czy taka osoba czegoś nie potrzebuje, możemy coś kupić i zostawić pod drzwiami – mówił prezydent Andrzej Duda.

Sanepid sprawdza telefonicznie, policja osobiście

Kwarantanną domową objęto w Szczecinie 150 osób. To, czy jest ona przestrzegana, sprawdzają policjanci podczas wizyt osobistych oraz pracownicy wojewódzkich i powiatowych stacji sanepidu telefonicznie:

- W Zachodniopomorskiem miały miejsce 2 sytuacje, w których osoby nie stosowały się do zasad kwarantanny. W jednym z przypadku osoba poddana kwarantannie nie była obecna podczas kontroli policji, w drugim samowolnie zmieniła miejsce odbywania kwarantanny. O obu przypadkach policja powiadomiła właściwą terytorialnie inspekcję sanitarną. To do Powiatowego Inspektora należeć będzie decyzja o mandacie karnym lub innych środkach przewidzianych prawem – informuje portal wSzczecinie.pl Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarnio-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny może być dotkliwa: 30 dni pozbawienia wolności, grzywna lub sprawa w sądzie, gdy okaże się, że złamanie kwarantanny zostanie uznane za powszechnie niebezpieczne dla życia lub zdrowia i powodujące zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, przy czym jeżeli następstwem takiego czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób - karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Obecnie w Szczecinie zdiagnozowane są trzy przypadki koronawirusa. Dwie osoby są w stanie dobrym, a jedna od blisko tygodnia przebywa na oddziale intensywnej terapii.