Najwybitniejsi soliści i dyrygenci, wschodzące gwiazdy muzyki, wydawnictwa płytowe i książkowe – miniony rok 2020, choć pełen wyzwań organizacyjnych – Filharmonia może zapisać na plus.
Rok 2020 z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci. Pandemia zafundowała wiele zmian, w tym m.in. w dostępnie do kultury. Filharmonia im. M. Karłowicza w trosce o komfort melomanów zaczęła prezentować swoją ofertę online, a od września wprowadziła specjalną platformę streamingową.
Większe zainteresowanie publiczności
W ciągu całego roku odbyło się 270 różnego rodzaju wydarzeń zarówno w budynku Filharmonii, jak i online. Za nami koncerty symfoniczne, sinfonietty, koncerty kameralne, jazzowe, tradycyjne, elektroniczne, ale także szereg wydarzeń edukacyjnych, wystawy, premiery online różnorodnych materiałów video, warsztatów czy koncertów. Do końca grudnia 2020 swoją premierę miało ponad 170 różnych aktywności w formie premier online.
– Odnotowaliśmy także lawinowy przyrost odwiedzin naszej strony internetowej oraz subskrypcji na YouTube i polubień na Facebooku. W sumie nasze premiery i transmisje miały ponad 1 190 000 wyświetleń, co dało ponad 3,3 mln wyświetlonych minut – mówi Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowy Filharmonii. – Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w minionym roku i do zobaczenia w nowym roku!
Festiwale, kampanie, wydawnictwa nie zwolniły tempa
Rok 2020 przyniósł ze sobą trzecią edycję MUSIC.DESIGN.FORM Festival, finałowy koncert 7. edycji International Lutosławski Youth Orchestra oraz VI Turniej Muzyków Prawdziwych.
2020 to także rok pełen nowych wydawnictw. W wersji cyfrowej ukazała się czwarta płyta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, tuż przed świętami „Szczecin Philharmonic Big Band Świątecznie” oraz dwie płyty solistów „Sonaty na flet i fortepian” oraz „Oblicza” Dawida Głogowskiego. Dodatkowo wydano książkę „Poradnik melomana, czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana”.
– Ogłosiliśmy po raz trzeci konkurs na Szkolną Strefę Harmonii, a także wybraliśmy drugą Miejską Strefę Harmonii (Syrenie stawy) i przeprowadziliśmy warsztaty „Którędy do dźwięku”, „Dźwięki pod głos” oraz spacer w przestrzeni miejskiej „Muzyczne krajobrazy Szczecina” w ramach festiwalu MDF. W pierwszy dzień października, czyli Międzynarodowy Dzień Muzyki, odbyła się zaś gra edukacyjna „Dźwiękowisko” – wylicza rzecznik. – Nasi animatorzy za pomocą platformy wideokonferencyjnej połączyli się z młodzieżą, która zdalnie zmagała się z zadanymi przez nich aktywnościami.
Komentarze
1