Funkcjonuje ponad 10 lat, ma szerokie grono studentów, wykwalifikowaną kadrę, a jakość kształcenia na wszystkich kierunkach uzyskuje pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To najważniejsze kryteria, które musi spełnić uczelnia zawodowa, by ubiegać się o miano akademii nauk stosowanych. Do wąskiego grona takich szkół wyższych dołączyło właśnie szczecińskie Collegium Balticum, które działa od ponad 20 lat.

Uczelnia pozytywnie przeszła procedurę weryfikacyjną i uzyskała zgodę ministerstwa na podwyższenie swojej rangi. Od 28 marca może już nosić nową nazwę: Collegium Balticum – Akademia Nauk Stosowanych w Szczecinie.

– Jesteśmy dumni, że nasza codzienna praca i przyświecająca nam misja, została zauważona i doceniona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – mówi Tatiana Staroń, kanclerz uczelni.

Wyższy prestiż i większa autonomia

Kategorię akademii nauk stosowanych wprowadzono w ramach nowelizacji ustawy w 2021 r. To miano zarezerwowano dla uczelni, które wyróżniają się wysokim poziomem nauczania praktycznego i doskonałą kadrą. Przyznanie takiej rangi to nie tylko wzrost prestiżu ale również zwiększenie autonomii i podmiotowości uczelni.

– Zmiana statusu jest dla nas wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem. Dzięki temu, nadal możemy prowadzić kierunki nauczycielskie bez konieczności posiadania wsparcia ze strony tak zwanych patronów, czyli innych uczelni – tłumaczy dr hab. Aleksandra Żukrowska, rektor Collegium Balticum – Akademii Nauk Stosowanych w Szczecinie.

„Nadal pracujemy nad wzbogacaniem oferty zgodnie z potrzebami lokalnego rynku”

Collegium Balticum kształci studentów już od 22 lat. Rozwija działalność w trzech miastach w województwie zachodniopomorskim, oferując studia na kierunkach: pedagogika, bezpieczeństwo wewnętrzne (studia licencjackie i magisterskie), dietetyka, kosmetologia (studia licencjackie) oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (studia magisterskie). Częścią oferty jest też bogata propozycja studiów podyplomowych w kilkunastu miastach w Polsce. Co istotne, ta oferta cały czas jest poszerzana.

– Nasza uczelnia zawsze dbała o to, żeby się rozwijać. Uruchamiać nowe kierunki i proponować studia podyplomowe, których oczekuje środowisko. Nadal pracujemy nad wzbogacaniem oferty zgodnie z potrzebami lokalnego rynku – podkreśla rektor Aleksandra Żukrowska.

Wraz ze zmianą statusu i nazwy Collegium Balticum zmienia się również identyfikacja wizualna uczelni.

www.cb.szczecin.pl