Zanim przystąpi się do budowy ogrodzenia nieruchomości, warto wiedzieć kilka istotnych rzeczy na jego temat. Można w ten sposób uniknąć ewentualnych pomyłek i niedopatrzeń, które w przyszłości spowodują większe problemy. Co więc warto wiedzieć na temat ogrodzenia? Sprawdź w dalszej części tego artykułu!

Jaka powinna być wysokość ogrodzenia?

Płot ma przede wszystkim zwiększać poziom bezpieczeństwa oraz prywatności. Dlatego istotna jest jego wysokość. Optymalnym rozwiązaniem jest ogrodzenie o wysokości 1,5-1,75 m. Jeśli jednak płot ma być znacznie wyższy, warto pamiętać o pewnej granicy, która nie wymaga żadnych formalności. Płot, który ma do 2,2 m wysokości może być zbudowany bez zgłoszenia. Powyżej tego rozmiaru niezbędne będzie przeprowadzenie odpowiedniej procedury przed organem administracyjnym.

Więcej informacji na temat wysokości ogrodzenia dowiesz się z artykułu: Jak wysokie powinno być ogrodzenie?

Ogrodzenie na lata, czyli jakość przede wszystkim

Drugą bardzo ważną rzeczą, którą warto wiedzieć na temat ogrodzenia, jest fakt, że to konstrukcja budowana na długie lata. Zazwyczaj jeden rodzaj płotu otacza nieruchomość przez 10, a nawet więcej lat. Istotna jest zatem jego jakość. Zauważyć można, że aktualnie najczęściej wybierane są ogrodzenia panelowe. Swoją popularność zawdzięczają one modułowemu podejściu do budowania konstrukcji, ale także niskiej cenie. W ich przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na jakość paneli. Przęsła tworzone przez producenta, jak np. Eurofance, wyróżniają się dbałością o każdy szczegół. Mowa o materiale, jakim jest stal, a także jego dalszej obróbce, czyli kąpieli w rozgrzanym cynku oraz malowaniu proszkowym. Zabiegi te zwiększają odporność ogrodzenia panelowego na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu przez długie lata są one w pełni funkcjonalne i estetyczne.

Ogrodzenie na granicy, czy na działce?

Budowa ogrodzenia może być powodem sporów sąsiedzkich. Najczęściej wynikają one z chęci postawienia płotu na granicy nieruchomości. Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy obydwie strony wyrażą na to zgodę. Wtedy też sąsiedzi nie muszą uczestniczyć w finansowaniu budowy ogrodzenia, ale już w jego ewentualnej naprawie w przyszłości tak. Jeśli zatem druga strona nie chce, aby płot znalazł się na granicy działek, trzeba go zbudować w obrębie własnej nieruchomości.

Ogrodzenie z jednego, czy kilku materiałów?

Płot to element nieruchomości, który wpływa na jej wizerunek. Z tego też powodu ważny jest jego wygląd. Powinien on współgrać z budynkiem oraz jego otoczeniem. Przykładem może być wspominane już ogrodzenie panelowe. Komponuje się ono z różnymi stylami architektonicznymi. Ale czy płot musi być wykonany z jednego materiału? Okazuje się, że nie. Ciekawym połączeniem jest ogrodzenie z pustaków oraz stalowych paneli. Taka konstrukcja jest nowoczesna, stabilna i bardzo stylowa.

Podsumowanie

Budowanie ogrodzenia to konieczność zaplanowania jego przebiegu, wysokości oraz wyglądu. Warto pamiętać, że płot, który ma być wyższy niż 2,20 m, musi być zgłoszony do odpowiednich organów administracyjnych. Bardzo ważna jest również jakość samego ogrodzenia, dlatego dobrze jest kupować je bezpośrednio od producenta. Dzięki temu płot będzie trwały i przez długie lata funkcjonalny.

Sprawdź artykuł: Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem – o czym należy pamiętać grodząc działkę