Związki zawodowe działające w Amazonie w poniedziałek w Poznaniu rozpoczęły referendum strajkowe, takie sama sytuacja ma miejsce dzisiaj w Kołbaskowie. Referendum obejmie ponad 14 tysięcy pracowników. Związkowcy domagają się zmian między innymi w systemie premiowania pracowników, uważają także, że w Amazonie zarabia się za mało. Stawka godzinowa miałaby wzrosnąć z 20 do 25 złotych netto za godzinę.
Związkowcy w Polsce rozpoczęli referendum strajkowe 15 lipca, czyli w amerykański tzw. "Prime Day", kiedy rozpoczyna się okres wyprzedaży. Referendum może potrwać do połowy września, bo według założenia ma się w nim wypowiedzieć każdy pracownik. Jeżeli propozycje pracodawcy nie okażą się satysfakcjonujące, to strajk generalny może mieć miejsce już późną jesienią. Związkowcy z całej Polski domagają się podwyżek, ale i zmiany systemu wyrabiania norm oraz bardziej elastycznych form rozliczania pracowników z wykonywanych zadań:
"Pracownicy w Polsce są częścią globalnego ruchu walczącego o godność pracowniczą przeciwko czasowemu zatrudnieniu, śrubowaniu norm przez cyfrowy system kontroli i przeciwko marnym zarobkom, gdy w tym samym czasie szef koncernu Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na świecie, wysyła rakiety w kosmos" – czytamy na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. "Model biznesowy Amazon zależny jest od tych, którzy mają mniej praw lub możliwości: pracowników agencyjnych, z mniejszych miejscowości, migrantów, osób z niepełnosprawnościami. Wykorzystuje ich, permanentnie zwalniając i zatrudniając, aby nikt z nas nie czuł się pewny" – czytamy dalej w oświadczeniu związkowców.
Postulaty Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza nie ograniczają się tylko do podwyżek do 25 złotych netto na godzinę, ale i np. do sprawiedliwej oceny pracowników czy zatrudniania bezpośrednio przez Amazona, a nie agencje pośrednictwa pracy, które często nie przestrzegają praw pracowników.
Korporacyjna odpowiedź Amazona. "Konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet benefitów"
Centrum Logistyczne Amazona w Kołbaskowie zostało otwarte w listopadzie 2017 roku i zatrudnia obecnie ponad 2500 pracowników. Zatrudnionych w Amazonie w całej Polsce jest ponad 14 tysięcy osób. Marta Rzetelska z działu PR Amazona na antenie Radia Szczecin ustosunkowała się do zarzutu związkowców:
- Amazon oferuje konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet benefitów, bardzo wiele możliwości rozwoju zawodowego, a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy - podkreśla Rzetelska.
Wyniki referendum mają zostać podane do publicznej wiadomości we wrześniu. Nie jest wykluczone, że wcześniej odbędą się kolejne rozmowy między stroną społeczną a światowym gigantem.
Komentarze
22