W wykopie tuż przy nowej kładce na peronie drugim wyraźnie widać ceglaną konstrukcję tunelu i napis na ścianie: „rauchen verboten”. To tunel pocztowy, którym Niemcy transportowali przesyłki do sortowni poczty na peronie pierwszym lub nawet dalej, na nadodrzański bulwar przed dworcem.
Na peronie drugim trwają właśnie prace związane z przebudową dworca. Pierwsze zdjęcia podziemnego tunelu pojawiły się na fanpage’u Uśmiechnij się – jesteś w Szczecinie. „Czyżby metro prosto na Alexanderplatz?” – żartuje Paweł Krzych, autor wpisu.
Rzeczywistość jest bardziej prozaiczna, ale również ciekawa. Tunel ze świetnie zachowanym napisem służył przedwojennym pocztowcom. Od dawna wiadomo, że istnieje, odsłonięty był już wcześniej, podczas pierwszego etapu przebudowy dworca.
- To tunel pocztowy, który biegnie równolegle, tuż obok tunelu pasażerskiego, którym jeszcze niedawno można było dotrzeć na perony, a dzisiaj prowadzi już tylko do naszego schronu – mówi Agnieszka Fader z Podziemnych Tras Szczecina, która oprowadza turystów po schronie przy dworcu. – Tunelem wożono przesyłki pocztowe. Spuszczano je na dół przez okrągłe włazy na peronach. Pod torami docierały do sortowni na peronie pierwszym. Tunel biegnie jednak dalej, na nadodrzański bulwar przed dworcem. Można się domyślać, że przeładowywano tam przesyłki na statki.
Tunel zbudowany jest z cegieł i na odsłoniętym fragmencie wygląda na dobrze zachowany. Kiedy powstał?
- Nie jest to raczej tunel poforteczny. Myślę, że mógł powstać w czasie budowy dworca – uważa Agnieszka Fader, która miała szansę przyjrzeć mu się bliżej podczas poprzedniego remontu dworca. – Do tunelu przylegają pomieszczenia, ale były one mocno zniszczone i zalane.
W projekcie modernizacji dworca zapisano, że tunel pocztowy zostanie przebudowany. O szczegóły i dalszy los przedwojennej konstrukcji zapytaliśmy wykonawcę prac. Czekamy na odpowiedź.
Zobacz też:
Komentarze
7