Internet stał się nierozerwalną częścią naszego świata. Dziś trudno wyobrazić sobie cokolwiek bez Internetu, skoro wniknął do niemal wszystkich dziedzin życia człowieka. Za jego pośrednictwem załatwimy sprawy urzędowe, zorganizujemy międzynarodową konferencję, skonsultujemy się z lekarzem. Co jeszcze oferuje nam internet?
Nauka zdalna
Wielu studentów ceni sobie wykłady online. Biorąc pod uwagę, że obecność na nich nie jest obowiązkowa (lub obejmuje je osobna pula dozwolonych nieobecności), organizacja zajęć w jednym ciągu, online, na początku lub pod koniec tygodnia, może okazać się fantastycznym udogodnieniem dla młodych, ciągle przemieszczających się, studiujących i jednocześnie pracujących ludzi. Umiejętność tworzenia notatek wirtualnych, konieczność uważnego słuchania i stukania w klawiaturę, organizacji tekstu za pomocą narzędzi edytorskich jest przecież jedną z kluczowych kompetencji społeczeństwa informacyjnego.
Zamawianie jedzenia przez internet
Wiedza karmi umysł, jedzenie zaś żołądek, dlatego przejdźmy do czegoś bardziej przyziemnego. Okazuje się, że przy rosnącej popularności zakupów online coraz większym zaufaniem cieszą się internetowe zakupy spożywcze do domu. Jak to działa? Za pośrednictwem aplikacji wybierasz sklep, konkretne produkty, ich ilość, swój adres, termin dostawy i płacisz. Kurier InPost Fresh przywodzi twoje zakupy (także w soboty), a ty oszczędzasz czas, który musiałbyś poświęcić na wizyty w sklepie stacjonarnym.
Rozwijanie zainteresowań
Czyli coś, co przed powszechnym dostępem internetu, nie przynosiło takich efektów jak dziś. Dawniej, jeśli ktoś chciał się uczyć, realizować swoje hobby lub zmienić je w pasję i czerpać z tego realne zyski (w tym materialne), miał do dyspozycji co najwyżej dom kultury i ulicę. Dziś z każdego miejsca na świecie jesteśmy w stanie dzielić się swoją pasją – jeśli piszemy swoje teksty, rysujemy, projektujemy, tworzymy muzykę lub śpiewamy, za pośrednictwem aplikacji i stron www możemy uczyć się od siebie nawzajem oraz promować swoje talenty, zyskiwać patronów, publikę czy nawet (jeśli komuś zależy) tworzyć własną markę.
Formalności w urzędzie
Instytucje państwowe i publicznie bardzo chętnie korzystają z udogodnień internetu. Choć Ministerstwo Cyfryzacji powstało całkiem niedawno, warto zauważyć, jak nowoczesne technologie wspomagają codzienne funkcjonowanie: wysyłanie wniosków, zakładanie kont bankowych, zakładanie spółek, rekrutacje do szkoły czy na studia, otrzymywanie stypendiów i dotacji, rozliczanie PIT oraz wiele więcej. Plusem takiego rozwiązanie jest nie tylko oszczędność czasu (koniec z kolejkami) i nerwów (koniec z bieganiem od pokoju do pokoju), ale też dbanie o środowisko (koniec z papierologią).
Co pokaże przyszłość?
Trudno prorokować i wydawać opinię w gwałtownie zmieniającym się świecie. Niecałe sto lat temu nasi przodkowie nie wyobrażali sobie, że powstanie coś szybszego niż telegram. Że nie ruszając się z domu, będzie można załatwić niemal każdą sprawę. Jedno jest pewne: lista udogodnień wzrośnie i jeśli dziś usłyszymy o jakiejś technologicznej nowince wywołującej uśmiech, nie zdziwmy się, jeśli w przeciągu paru lat każdy będzie z niej korzystał.
Komentarze
0