Od dawna magistrat zapowiada, że mało estetyczne pawilony znikną z krajobrazu tej części miasta. Wciąż jednak nie poznaliśmy żadnych konkretów w tej sprawie. Najbliższym krokiem ma być przygotowanie spójnego planu zagospodarowania przestrzennego dla całego terenu.

Po demontażu Pomnika Wdzięczności miasto rozpisało konkurs architektoniczny na rewitalizację przestrzeni w tej okolicy (dziś to pl. Adamowicza, wtedy część al. Jana Pawła II). Zwycięska koncepcja została niedawno zrealizowana. Część naszych czytelników zwraca jednak uwagę, że efekt psują stojące wzdłuż placu brzydkie pawilony.

Przymiarki od ponad 8 lat

Miejscy urzędnicy od dawna planują ich rozbiórkę. Już w 2011 r. zorganizowano konkurs studialny (bez zamiaru realizacji) na zagospodarowanie przestrzeni po ich wyburzeniu. Wygrała wówczas koncepcja dwóch bliźniaczych kamienic.

W 2017 r. miasto kupiło 620-metrowy lokal zajmowany w jednym z pawilonów przez Orange, by uporządkować kwestie właścicielskie. Zapłaciło wówczas 2,4 mln zł netto. Dzięki temu magistrat nabył 100% praw do budynku, co miało umożliwić „przeznaczenie nieruchomości do zagospodarowania zgodnie z zapisami planu miejscowego”.

Trzeba ujednolicić plany

Od tamtego czasu minęły dwa lata, ale żadnych konkretów nie poznaliśmy. Nie wiadomo kiedy rozbiórka mogłaby ruszyć. Wcześniej wykonane zostaną korekty w dokumentach planistycznych.

- W związku z tym, że po obu stronach al. Jana Pawła II obowiązują różne plany zagospodarowania przestrzennego w pierwszej kolejności planowane jest sporządzenie jednolitego planu dla tego terenu - informuje Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta.

Planując rozbiórkę magistrat musi liczyć się z umowami najmu podpisanymi z przedsiębiorcami działającymi w pawilonach. Funkcjonuje tam również jedna z najpopularniejszych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Kiedyś wygrały w konkursie

Pawilony powstały w wyniku konkursu architektonicznego na zabudowę tej części centrum miasta, który rozstrzygnięto w 1962 r. Były częścią założenia projektowego wraz z czterema 11-kondygnacyjnymi wieżowcami, które stanęły obok. Zwycięską koncepcję przygotowali architekci z Warszawy: Alina i Teodor Bursze, Stanisław Płoski oraz Roman Szymborski. Wówczas wieżowce i pawilony miały być powiewem nowoczesnej architektury. Dziś są przez wielu oceniane negatywnie.