Niecodziennie dochodzi do zatrzymania tak oryginalnej przesyłki. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej zarekwirowali paczkę, która nadana została do mieszkańca Szczecina. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że znajdowały się w niej spodnie z pytona. – Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń) jest przestępstwem – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Małgorzata Brzoza z Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Szczecinianin chciał sprowadzić z Indonezji spodnie z prawdziwego pytona

Funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym w Szczecinie Miejsce Wyznaczone Poczta Polska skontrolowali przesyłkę z Indonezji. Paczka miała trafić do odbiorcy w Szczecinie. W deklaracji przesyłki wpisano, że znajdują się w niej spodnie. Nadawca w tym przypadku okazał się jednak nieprecyzyjny.

– Spodnie uszyto ze skór pytona, czyli gatunku objętego ochroną. Przesyłka trafiła teraz do Magazynu Depozytowego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Dalszym postępowaniem zajmie się komórka dochodzeniowo-śledcza – mówi Małgorzata Brzoza z Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów.

Konwencja reguluje, czego z wakacji przywieźć nie można

Małgorzata Brzoza przypomina, że konwencja CITES, czyli Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, obejmuje kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt, których przewożenie jest niemożliwe lub wymaga określonych pozwoleń. Mimo to każdego roku zdarzają się pasażerowie, którzy z wakacji zabierają ze sobą np. muszle, ubrania z prawdziwej skóry czy nawet żywe zwierzęta.

– Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie, czy np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne – informuje Małgorzata Brzoza.