Jesteś naukowcem lub przedsiębiorcą? Masz w głowie śmiałą, nowatorską wizję przełomowego rozwiązania technologicznego i poszukujesz finansowania swoich badań? Sprawdź co możesz uzyskać w ramach EIC Pathfinder programu Horyzont Europa.

Co to jest EIC Pathfinder?

To działanie w programie Horyzont Europa, z którego finansowane są badania naukowe nowych ścieżek, wizji technologicznych. Jednakże tylko takich, które będą stanowić przełom w danej dziedzinie/branży i jednocześnie z potencjałem do sprostania globalnym wyzwaniom, przed którymi dzisiaj stoimy jako Europa i świat. Kluczowa jest interdyscyplinarna współpraca w projekcie.

EIC Pathfinder wykracza poza to, co jest już znane – wesprze Twoje badania na wczesnych etapach (TRL 1-4), zwłaszcza jeśli są one wysoce ryzykowne. Możesz więc próbować rzeczy, które mogą nie zadziałać, możesz mieć do czynienia z pytaniami, na które nikt jeszcze nie zna odpowiedzi, możesz zdać sobie sprawę, że istnieje wiele aspektów problemu, których nie opanowałeś.

Pomysł na projekt musi spełnić następujące warunki:

  • wizjonerski pomysł – przekonująca i długoterminowa wizja wprowadzenia radykalnie nowej technologii, która będzie mieć pozytywny wpływ na naszą gospodarkę i społeczeństwo;

  • przełomowy cel technologiczny – konkretny, nowatorski i ambitny przełom naukowy w dążeniu do nowej technologii;

  • ambitne interdyscyplinarne badania – podejście i metodologia badawcza obarczona wysokim ryzykiem/dużym zyskiem, z konkretnymi i prawdopodobnymi celami.

W jakich dziedzinach badań można otrzymać wsparcie? W zasadzie w każdej, bo Komisja Europejska co roku ogłasza konkursy w formule Open (bez ograniczeń tematycznych), jak również w formule Challenges z każdorazowo określonymi tzw. wyzwaniami. W 2023 r. w konkursach, których zamknięcie planowane jest na 18 października są to: Clean and efficient cooling, Construction digitalisation, Precision nutrition, Responsible electronics, In-space solar energy. 

Dla kogo?

Konkursy skierowane są głównie do międzynarodowych konsorcjów, składających się co najmniej 3 niezależnych podmiotów, z których każdy ma siedzibę w innym państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z Horyzontem Europa i co najmniej 1 z nich ma siedzibę w państwie członkowskim UE.

W niektórych konkursach (Challenges) mogą aplikować pojedyncze podmioty lub mniejsze konsorcja.

Wnioskodawcy EIC Pathfinder to zazwyczaj naukowcy-wizjonerzy, organizacje badawcze, start-upy, MŚP zajmujące się zaawansowanymi technologiami oraz interesariusze z przemysłu zainteresowani badaniami technologicznymi i innowacjami.

Co można uzyskać?

  • grant w wysokości maksymalnie 3 lub 4 mln EUR;

  • 100% finansowania dla wszystkich podmiotów;

  • możliwość skorzystania z usług Business Acceleration Services – tj. udział w szkoleniach, wsparcie mentorów, nawiązywanie nowych kontaktów w ramach ekosystemu innowacji, kontakty z inwestorami, czy korporacjami.

Sukcesy polskich jednostek

Warto dodać, że wśród partnerów międzynarodowych konsorcjów, które dotychczas otrzymały granty na badania z EIC Pathfinder są również polskie jednostki, takie jak między innymi:

  • Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Polskiej Akademii Nauk oraz Politechnika Śląska w projekcie NewCat, liderem konsorcjum jest Norweski Uniwersytet Przyrodniczy;

  • Narodowy Instytut Leków w projekcie LeadtoTreat, liderem konsorcjum jest SINTEF AS z Norwegii;

  • Politechnika Poznańska w projekcie MacGhyver, liderem konsorcjum jest Eden Tech;

  • ME-SEP Sp. z o.o. w projekcie KIDNEW, liderem konsorcjum jest Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Utrechcie.

Gdzie poszukiwać informacji?

Jako Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia m.in. udzielamy bezpłatnego wsparcia w wyborze właściwego konkursu na finansowanie pomysłu projektowego, pomagamy w założeniu profilu eksperta Komisji Europejskiej, udzielamy konsultacji oraz organizujemy szkolenia dotyczące zasad finansowania i przygotowania wniosków w programie Horyzont Europa.

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Agnieszka Bujny

konsultantka ds. programów ramowych UE

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie

e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl; hpkszczecin@zut.edu.pl

tel.: 91 449 41 53

Artykuł powstał w ramach działalności Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Zachodnia finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju