Rezygnacja z kupowania wody w plastikowych butelkach, z korzystania z jednorazowych, plastikowych i styropianowych opakowań czy naczyń, ograniczenie produkcji plastikowych gadżetów promocyjnych. To część proekologicznych działań proponowanych prezydentowi, radnym i urzędnikom przez miejskich aktywistów, którzy przygotowali dwie petycje w tej sprawie.

Ich autorami są Igor Podeszwik (Nowy Szczecin) i Mateusz Gieryga (Pogoń Plastik). Jedna z petycji skierowana jest do prezydenta Szczecina (o realizację proponowanych założeń), a druga do rady miasta (o podjęcie uchwały kierunkowej).

Według postulatów miejskich aktywistów w Urzędzie Miasta Szczecin, jednostkach organizacyjnych Gminy Miasto Szczecin (w tym w placówkach oświatowych) oraz spółkach z większościowym udziałem miasta powinno się:

1. zrezygnować z jednorazowych, plastikowych i styropianowych opakowań, naczyń, sztućców, słomek oraz plastikowych butelek;

2. zaprzestać kupowania wody w butelkach plastikowych;

3. ograniczyć do minimum wykorzystywanie plastiku w gadżetach reklamowych miasta;

4. przeprowadzić przegląd dostawców i wybrać tych, którzy stosują do produkcji swoich produktów opakowania inne niż plastikowe;

5. wykorzystać w promocji gadżety i materiały, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu;

6. używać tylko papieru makulaturowego;

7. korzystać z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w plastikowych naczyniach.

Pod petycjami do prezydenta i radnych można podpisać się na stronie: http://www.petycjeonline.com/szczecin_bez_plastiku.

Wcześniej Igor Podeszwik i Mateusz Gieryga przygotowali petycję o ustawienie w Szczecinie automatów przyjmujących zużyte butelki i puszki, a w zamian wydających np. bilety na komunikację miejską czy basem. Podpisało się pod nią ponad 2 tys. osób. Później komisja Inicjatyw Społecznych Rady Miasta zarekomendowała ustawienie w mieście trzech takich urządzeń.