Uchwałę zwalniającą ich z opłat za bilety komunikacji miejskiej w dniu meczu przyjęła podczas ostatniej sesji Rada Miasta. Do wojewody trafiły już jednak dwa wnioski o jej unieważnienie, autorstwa Szymona Osowskiego z Watchdog Polska i Igora Podeszwika z inicjatywy Nowy Szczecin.
Projekt uchwały przygotowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z jej zapisami, w dniu meczu Pogoni w Szczecinie, kibice udający się na stadion, od godziny 12 do północy nie muszą kasować biletów w tramwajach i autobusach. Wystarczy, że posiadają bilet na mecz, karnet (w tym ich „paragonowe” odpowiedniki), wydruk z systemu internetowego lub punktu sprzedaży w regionie czy zaproszenie na pojedynczy mecz.
Mniej samochodów i więcej kibiców?
Zdaniem projektodawców takie rozwiązanie sprawi, że więcej osób skorzysta w drodze na mecz z komunikacji miejskiej, a to przełoży się na mniejszy ruch samochodów w okolicy stadionu. Innymi korzyściami miałoby być kształtowanie wizerunku Szczecina jako miasta przyjaznego sympatykom sportowych zmagań czy zachęcenie nowych kibiców do wizyty na stadionie. Roczny koszt wprowadzenia uchwały szacowany jest w przedziale od 325 tys. zł do 650 tys. zł.
Głosowanie nad projektem uchwały odbyło się na zakończenie ostatniej sesji Rady Miasta tej kadencji. Wzięło w nim udział tylko 19 z 30 radnych. Ośmioro było za (głównie radni PiS), siedmioro przeciw, czworo wstrzymało się od głosu.
Najbliższy mecz piłkarze Pogoni grają w piątek (9 listopada) z Legią Warszawa, ale nie jest jeszcze przesądzone, że w tym dniu kibice nie będą musieli kasować biletów. Projekt uchwały trafił do wojewody, który zbada, czy jest on zgodny z prawem. Nowe zapisy wejdą w życiu dopiero w dniu publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.
Chcą unieważnienia uchwały
Zdaniem Szymona Osowskiego, prezesa zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, wojewoda powinien stwierdzić nieważność podjętej uchwały. Prawnik znany z walki o jawność publicznych decyzji, wystosował w tej sprawie pismo do wojewody. Argumentuje w nim m.in., że „klub Pogoń Szczecin to prywatne przedsięwzięcie biznesowe i trudno zrozumieć, z jakiego powodu (i na jakiej podstawie) organ stanowiący rady gminy w rzeczywistości wspomaga to działanie”.
Podobnie uważa Igor Podeszwik z Inicjatywy Szczecin. Jego zdaniem projekt uchwały narusza konstytucyjną zasadę równości.
„W analizowanej sprawie waga interesu jakiemu służy zróżnicowanie nie pozostaje w odpowiedniej proporcji do wagi interesów podmiotów, które zostaną naruszone, w tym przypadku pasażerów komunikacji miejskiej. Co więcej, uchwała – wbrew jej celowi – w rzeczywistości uprawnia do darmowych przejazdów praktycznie przez cały dzień (od godziny 12:00 do godziny 23:59), a nie tylko w okresie bezpośrednio przed/po meczu” – tłumaczy w uzasadnieniu wniosku do wojewody.
Podeszwik przy okazji wnosi również o unieważnienie innego zapisu dotyczącego opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Uważa, że niezgodne z prawem jest określanie konkretnego wieku emerytów (po ukończeniu 55 lat w przypadku kobiet i po ukończeniu 60 lat w przypadku mężczyzn), którym przysługuje prawo do biletów ulgowych. Po proponowanych przez niego zmianach ulga objęłaby wszystkich emerytów bez względu na wiek.
Z pełną treścią obu wniosków do wojewody można zapoznać się na facebookowych profilach „Szczecinianie decydują” i „Nowy Szczecin”.
Komentarze
22