Puszcza Bukowa powinna zostać parkiem narodowym? Tak uważają przedstawiciele Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Umieścili Puszczę Bukową na liście 21 nowych parków narodowych, które ich zdaniem powinny pojawić się na terenie Polski.

Przyrodnicy chcą, by parki narodowe objęły łącznie 3% powierzchni naszego kraju. Na razie stanowią 1%. Stąd propozycja zwiększenia ich liczby do 44.

Według opracowania przygotowanego przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze, najpilniejsze jest utworzenie: Turnickiego Parku Narodowego (Pogórze Przemyskie i Góry Sanocko-Turczańskie), Jurajskiego Parku Narodowego, (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska), Mazurskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry i właśnie Szczecińskiego Parku Narodowego obejmującego Puszczę Bukową. Jego powierzchnia miałaby wynosić około 7,2 tys. hektarów.

Nie jest to nowy pomysł. Już w latach 80. XX wieku postulowano utworzenie parku narodowego obejmującego część Puszczy Bukowej. Nic jednak z tego nie wyszło. Wyznaczonych jest tylko kilka rezerwatów przyrody. O zwiększenie poziomu ochrony natury walczą miejscowi przyrodnicy, którym nie podoba się skala wycinki prowadzonej w kniei w ostatnich latach.

W województwie zachodniopomorskim znajdują się dwa parki narodowe: Woliński Park Narodowy o powierzchni 109,37 km kw. oraz Drawieński Park Narodowy o powierzchni 113,42 km kw.