Każde miejsce, w którym może wystąpić zagrożenie zdrowia lub życia objęte jest wyśrubowanymi normami bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku stref zagrożonych wybuchem. Obszary te muszą być dostosowane do restrykcyjnych wymagań, które opisane są między innymi w dyrektywie ATEX. Czym jest certyfikat ATEX i ile on kosztuje? Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tekstu. Zapraszamy!
Czym jest certyfikat ATEX? Kiedy jest niezbędny?
Certyfikat ATEX muszą uzyskać wszystkie urządzenia oraz systemy ochronne, które używane są w obszarach potencjalnie zagrożonych wybuchem. Do tej kategorii można zaliczyć produkty gwarantujące bezpieczeństwo w miejscu pracy, urządzenia kontrolujące oraz sterujące, a także różnego rodzaju urządzenia elektrycznie i nieelektryczne oraz ich komponenty.
Dokumentem, na podstawie którego podejmowana jest decyzja, czy urządzenie spełnia odpowiednie wymogi, a co za tym idzie, czy może uzyskać certyfikat, jest dyrektywa 94/9/WE oraz 2014/34/UE. Drugi dokument obowiązuje od 6 lat (od 2016 roku) i jest nowszą wersją dyrektywy ATEX. Oznacza to, że urządzenia, które pojawiły się w użytku przed 2016 rokiem, są zgodne ze starszą wersją dyrektywy i nie podlegają już one ponownej certyfikacji.
Zgodnie z obowiązującą dyrektywą ATEX (2014/34/UE) producent ponosi pełną odpowiedzialność za to, aby oferowany przez niego produkt był zgodny z aktualnymi normami bezpieczeństwa. Odnosi się to nie tylko do produktu (jako całości), ale każdy poszczególny komponent, który został użyty do wytworzenia urządzenia, podlega obowiązkowej ocenie zgodności z wymaganiami ATEX. Wymagania te dotyczą bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia w zakresie projektowania i budowy urządzeń przeznaczonych do użytku w strefach potencjalnie zagrożonych wybuchem.
Kto może wydać certyfikat ATEX?
Certyfikat ATEX możesz uzyskać wyłącznie w akredytowanej jednostce certyfikującej, do której zalicza się między innymi IBT Ex Solution. Koszt uzyskania takiego certyfikatu jest indywidualnie wyceniany przez daną jednostkę, końcowa kwota zależy od wielu czynników, w tym od liczby produktów, komponentów oraz technik, które podlegają weryfikacji oraz ocenie. Wycenie podlega tak wiele elementów, że musisz liczyć się z tym, że współpraca z akredytowaną jednostką certyfikującą będzie wymagała od Ciebie dostarczenia pełnej dokumentacji. Jest ona niezbędna do tego, aby ocenić produkt, a także przyznać certyfikat ATEX. Pamiętaj też, że pełna dokumentacja jest w stanie przyspieszyć proces oczekiwania na potwierdzenie zgodności produktu z dyrektywą ATEX.
Dlaczego ten certyfikat jest tak istotny? Przede wszystkim potwierdza on, że produkt trafiający do strefy potencjalnie zagrożonej wybuchem będzie bezpieczny dla pracowników oraz otoczenia. Certyfikat jest też niezbędny, jeśli myślisz o działaniu na rynku krajowym oraz europejskim.
Jeśli szukasz sprawdzonej jednostki certyfikującej, koniecznie sprawdź IBT Ex Solution. Zobacz ich ofertę, a dowiesz się, jak uzyskać u nich certyfikat ATEX https://ibt.org.pl/urzadzenia-i-systemy-ochronne. Zapraszamy!
Komentarze
0