Szkoli baristów, menadżerów i właścicieli kawiarni oraz restauracji, a także kawoszy ze Szczecina i okolic. Prowadzi zajęcia dla uczniów w szkole gastronomicznej oraz w różnych projektach. Od wielu lat mocno związany ze szczecińską palarnią kawy Qualia Caffe, w której jest trenerem, mogącym pochwalić się certyfikatem Specialty Coffee Association, a ponadto mistrzem Szczecińskiego Pucharu Latte Art. Rozmawiamy z Michałem Żmudą.

Dzień dobry, Michale. Opowiedz, jak zaczęła się Twoja przygoda z kawą?

Michał: Muszę szczerze przyznać, że moją pierwszą pracę z kawą podjąłem z pobudek czysto zarobkowych. Wtedy nie było w tym jeszcze żadnej świadomości ani pasji. Intrygowało mnie za to poznańskie środowisko kawy specialty. Wiedziałem, że to bardzo fajni, ambitni ludzie z zamiłowaniem do kawy. Kiedy pojawiła się opcja dołączenia do nich, zdecydowałem się bez namysłu.

Czyli jesteś już dobrych kilka lat w branży kawowej? Czy można powiedzieć, że poświęciłeś kawie życie?

Michał: Przynajmniej ostatnie 8 lat, tak. Staram się jednak równoważyć zainteresowania, żeby nie stracić zapału i mieć siłę do rozwoju w innych ulubionych dziedzinach. Jestem jeszcze młody!

Wiele mówi się o tym, że barista to zawód „przejściowy” i taki „na przeczekanie” czasu studiów. Czy myślisz, że ten trend się zmienia, czy raczej według Ciebie to może być profesja na całe życie?

Michał: To przekonanie wynika z warunków pracy w takim charakterze w Polsce. Znam wielu wspaniałych kawowych artystów, którzy kierowani rozsądkiem, musieli zrezygnować z pracy z kawą i kierując się pobudkami finansowymi, siedzą za biurkiem w korporacji IT albo za granicą. W krajach, które posiadają kulturę spędzania czasu poza domem, jedzenia w mieście, wychodzenia na kawę, zawód baristy jest doceniany. A zza ekspresu nierzadko wystają siwe włosy, których właściciel żongluje filiżankami do espresso i od 20 lat odwiedzają go ci sami goście, akceptujący kawę wyłącznie z jego rąk.

W nawiązania do powyższej wypowiedzi, czy tylko młodzi ludzie inwestują w rozwój w kawowym kierunku? Czy w ogóle jest zainteresowanie szkoleniami na różnych poziomach zaawansowania?

Michał: Tak, i o dziwo nie są to wyłącznie ludzie młodzi. Mam bardzo różną grupę wiekową podczas szkoleń. Jednak zawsze cieszą mnie ludzie w średnim wieku i starsi, którzy chcą spędzić kilka sobotnich lub niedzielnych godzin, siorbiąc „fancy” kawki z czarek w palarni kawy lub dywagując o posmaku espresso. Zainteresowanie jest spore ze względu na szeroką ofertę szkoleniową naszej palarni. Szkolę z zakresu alternatywnych metod parzenia kawy, latte art, dwóch poziomów zaawansowania dotyczących espresso oraz sensoryki kawowej.

Na które szkolenia ludzie najchętniej się zapisują?

Michał: Myślę, że zdecydowanie Barista Basic, czyli poziom podstawowy, cieszy się największym zainteresowaniem. To szkolenie gwarantuje nabycie umiejętności, pozwalających rozpoczęcie pracy za barem nawet w kawiarniach specialty. Przydatne jest też dla właścicieli kawiarni już istniejących, którzy chcą oceniać i kontrolować jakość kawy w lokalu oraz dla tych, którzy lokal dopiero mają w planach. Ludzie chętnie też sięgają po alternatywne metody parzenia. Parzenie kawy w dripie, aeropressie czy frenchpressie jest znacznie bardziej ekonomiczne i prostsze niż w ekspresie ciśnieniowym. Najnowszą propozycją Qualii z zakresu szkoleń są Podstawy Sensoryki, czyli rozbieranie smaku kawy na warstwy takie jak: body, mouthfeel, aftertaste, flavour i inne. Przy okazji, voucher na szkolenie kawowe to świetny pomysł na przykład na świąteczny prezent dla kawosza. Serdecznie zapraszam do sali szkoleniowej w naszej palarni kawy przy Struga 15 w Szczecinie. Z kolei pełną ofertę szkoleniową można znaleźć w sklepie online Qualiashop.pl.

Wiemy, że oprócz szkoleń prowadzisz również różnego rodzaju pokazy kawowe. Na czym to polega?

Michał: Tak, w ofercie firmy również mamy cateringi kawowe i pokazy dla firm i osób prywatnych. Można zaskoczyć i oczarować gości taką perfekcyjną kawą z różnymi wzorami na mleku, tj. latte art albo kawą zaparzoną metodą alternatywną jak np. chemex czy syfon. Cały czas staramy się wprowadzać uczestników eventów w świat kawy, zdradzać tajniki naszej pracy oraz dzielić się kawową pasją. Zapraszamy do współpracy.