Blisko 40 pracowników Polskiego Radia Szczecin podpisało się pod stanowiskiem w sprawie samobójczej śmierci syna posłanki Magdaleny Filiks. Dziennikarze piszą o zaszczuciu, hejcie, ale i tym, że są zaskoczeni brakiem decyzji kadrowych po publikacji skandalicznego artykułu pozwalającego na identyfikację ofiary pedofila Krzysztofa F.
Zaszczuci i hejtowani. Niepolityczni dziennikarze Radia Szczecin przerywają milczenie
 
List jest adresowany między innymi do prezesa i zarządu Radia Szczecin oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Grupa dziennikarzy, w tym najbardziej rozpoznawalne nazwiska stacji jak Piotr Tolko, Bartłomiej Czetowicz czy Grzegorz Lament, wystosowali apel, w którym alarmują, że są narażeni na hejt i groźby, mimo że nie mieli nic wspólnego z przygotowywaniem informacji politycznych na antenie szczecińskiej rozgłośni.
 
„Chcemy wyrazić sprzeciw wobec odpowiedzialności zbiorowej, mowy nienawiści oraz kryzysu, jaki przechodzi nasze ukochane radio, radio, które tworzymy od kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Nie zapadły jednak wciąż żadne personalne decyzje, chcemy więc głośno powiedzieć, że NIE WSZYSCY w Radiu Szczecin zgadzają się z uwikłaniem mediów publicznych w walkę polityczną. Reprezentujemy grupę ludzi, która chce oficjalnie powiedzieć NIE, działaniom dalekim od etyki zawodowej” – czytamy w oświadczeniu dziennikarzy i innych pracowników Radia Szczecin. „Nie braliśmy i nie chcemy brać udziału w politycznej grze. Nie bierzemy udziału w tworzeniu politycznych informacji, nikt również nie pyta nas o opinię w ich sprawie. To nie my decydujemy o ich publikacji. Zaszczuci we własnej firmie domagamy się, aby podjęto pewne decyzje, które uzdrowią sytuację”.
 
Rada Mediów Narodowych ma debatować o Radiu Szczecin
 
Jednak zmian kadrowych w Radiu Szczecin nadal nie ma, a prezes stacji, Wojciech Włodarski, kilka dni temu ogłosił, że sprawą zajmują się odpowiednie organy państwowe.
 
Sytuacją w szczecińskiej rozgłośni ma zająć się Rada Mediów Narodowych. Z informacji portalu wirtualnemedia.pl wynika, że poseł Marek Rutka, zasiadający w radzie z ramienia Lewicy, zamierza złożyć wniosek o odwołanie prezesa Włodarskiego. Wniosek jednak nie ma szans powodzenia, ponieważ w RMN większość ma Prawo i Sprawiedliwość.
 
Radio Szczecin stało się społecznym antybohaterem po publikacji redaktora naczelnego stacji Tomasza Duklanowskiego. W swoim artykule i audycji, powielonych przez media publiczne w skali ogólnopolskiej, opisał sprawę Krzysztofa F., byłego pełnomocnika marszałka województwa zachodniopomorskiego, który molestował 13-letniego chłopca. Informacja została tak skonstruowana, że wiadomo było, że chodzi o syna posłanki PO Magdaleny Filiks. Chłopiec targnął się na swoje życie.