W roku 2010, mamy posiadać najwyższy inwestycyjny budżet w historii Szczecina. Związane jest to z rozpoczęciem dużych, kosztownych inwestycji infrastrukturalnych. Wydatki majątkowe, w tym na Halę Widowiskowo – Sportową i Filharmonię Szczecińską oscylują wokół kwoty 752 mln złotych.
Wydatki na inwestycje w 2010 – rekordowe
Jeśli chodzi o sferę inwestycyjną, to w roku 2010 wydamy dużo więcej niż w roku bieżącym. Projekt budżetu miasta na przyszły rok zakłada, że na wydatki majątkowe, w tym przede wszystkim na Halę Widowiskowo – Sportową oraz Filharmonię Szczecińską miasto Szczecin wyda blisko 752 mln złotych. W tym roku i latach poprzednich, było to kolejno 429, 302 i 236 mln złotych. Statystyki pokazują zatem, iż każdy kolejny rok jest rokiem rekordowym, jeśli chodzi o wydatki na cele inwestycyjne miasta.
Wydatki bieżące – pochłonie edukacja
Największą cześć budżetu miasta w zakresie wydatków bieżących w roku 2010 pochłonie edukacja – będzie to 42%, w dalszej kolejności będą to ochrona zdrowia i pomoc społeczna (18%), transport i komunikacja (9%), zarządzanie strukturami samorządowymi (8%), gospodarka komunalna (5%), kultura i ochrona dziedzictwa narodowego (3%), oraz kultura fizyczna wraz z turystyką i rekreacją (2%). Pozostałe wydatki bieżące obejmują 13%
Oświata i kultura – modernizacja i kontynuacja programu ESK 2016
Najważniejszymi sferami w planowaniu budżetu na rok 2010 okazały się być: oświata i kultura. Na rzecz tej pierwszej środki będą przeznaczane na modernizację i remonty, natomiast w sferze kultury będą to wydatki związane z ubieganiem się Szczecina o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Prognoza budżetowa – ambitnie i prorozwojowo
Prognoza przyszłorocznego budżetu wygląda ambitnie. Wykreowany został na budżet: prorozwojowy i przyszłościowy. Wydatki przeznaczone na inwestycje w roku 2010 mają zaprocentować w kolejnych latach w postaci realnych projektów. Oprócz Hali Widowiskowo- Sportowej i Filharmonii Szczecińskiej w planach budżetowych na rok 2010, znalazły się Obwodnica Śródmiejska, która połączy ulicę Duńską z ulicą Chopina, budowa ulicy Łącznej od ulicy Hożej do Rostockiej, Trasa Północna – przebudowa ulicy Warcisława wraz z wiaduktem kolejowym, modernizacja stadionu Lekkoatletycznego przy ulicy Litewskiej oraz budowa Zakładu Termicznego unieszkodliwiania odpadu. Od roku 2008 zarówno, dochody jak i wydatki miasta rosną. W projekcie budżetu na rok 2010 dochody oscylują wokół kwoty 1,422 mld, a wydatki 1,870 mld złotych. Pozostaje zatem deficyt, bliski 448 mln złotych. Skarbnik miasta Szczecina, Stanisław Lipiński przypomina, iż: W tej chwili jesteśmy miastem bardzo nisko zadłużonym –tj. kilkanaście procent i zmienia się to z miesiąca na miesiąc. Poziom zadłużenia miasta wynosi około 272 mln złotych, a wymiarze procentowym jest to wskaźnik około 20% na dopuszczalne 60%. Jesteśmy obok Katowic najniżej zadłużonym z pośród dużych miast wojewódzkich. Po przeliczeniu całego zadłużenia – 272 mln, na wszystkich 409 tys. mieszkańców Szczecina, uzyskamy wynik zadłużenia około 665 złotych na głowę.
Komentarze
7