Stowarzyszenie Szczecińskiego Roweru Miejskiego i Modernizacja Stawu Brodowskiego to zadania, jakie zostaną zrealizowane w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2014.

Najwięcej głosów oddano na Stowarzyszenie Szczecińskiego Roweru Miejskiego (2 728). Projekt zakłada utworzenie sieci złożonej z kilkunastu stacji rowerowych w różnych punktach miasta. Docelowo ma ich powstać 30. Rower Miejski ma służyć nie tylko mieszkańcom, ale i turystom odwiedzającym Szczecin. W każdej stacji powinny się znajdować miejsca dla kilkunastu rowerów, które będzie można wypożyczać. Szacowany koszt realizacji inwestycji to 575 tysięcy złotych.

Kwestię roweru miejskiego musimy jeszcze poddać pod dyskusję, żeby doprowadzić do najbardziej racjonalnego projektu rowerowego, o którym mówi się od dłuższego czasu – tłumaczy Piotr Krzystek – to że rower miejski wygrywa, znaczy, że jest takie zapotrzebowanie wśród mieszkańców. Choć nigdzie rower miejski na siebie nie zarabia. Musimy jeszcze popracować nad szczegółami, ale już widać, że ta inwestycja ma wielu zwolenników.

Miejsce rekreacyjne nie tylko dla mieszkańców osiedla

Drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt pod nazwą Modernizacja Stawu Brodowskiego wraz z okolicznymi terenami, na tę propozycję swój głos oddały 2 193 osoby. Projekt ten zakłada rewitalizację całego terenu wokół stawu Brodowskiego zamkniętego ulicami Wilcza – Rugiańska – Komuny Paryskiej – Tomaszowska.

Mają się tu znaleźć nowe ławki, oświetlenie, plac zabaw, kącik seniora, siłownia. Sam staw ma zostać oczyszczony, pojawi się na nim nowa fontanna, naprawione też zostaną schody wokół niego. Koszt tego przedsięwzięcia to 4,5 miliona złotych.

Staw Brodowski powstał na miejscu dawnego wyrobiska w latach międzywojennych – mówi Sabina Salmonowicz, skarbniczka Rady Osiedla Niebuszewo – w latach 70. pojawił się pomysł, by staw zasypać i wybudować blokowisko. Na szczęście do tego nie doszło. Teraz ten teren wypięknieje.

Chcemy, by to miejsce chętnie odwiedzali mieszkańcy nie tylko naszego osiedla – mówił Hubert Bendig - Wielowiejski, przewodniczący Rady Osiedla Niebuszewo.

W propozycjach do Budżetu Obywatelskiego 2014 znalazły się 3 niezależne wnioski dot. modernizacji stawu – połączono je w jeden.

Jak zapewnił prezydent Szczecina, oba projekty, po przeprowadzeniu procedur przygotowawczych. będą mogły być realizowane począwszy od wiosny przyszłego roku i mają potrwać kilkanaście miesięcy.

Przez trzy tygodnie można było głosować na budżet obywatelski, z czego skorzystało ponad 29 tysięcy osób. Liczba poprawnie oddanych głosów wynosi 69 178. Można było głosować tylko raz na co najmniej jedną propozycję, a maksymalnie na trzy. Według statystyk średnio na godzinę głosowało 65 osób, z czego ponad połowa to kobiety. Liczne też były głosy seniorów.

Zobacz pełną listę wyników.