Planowanie budżetu miasta w czasie tak dynamicznych zmian gospodarczych jak te, które przynosi pandemia koronawirusa, nie jest sprawą prostą. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu Urząd Miasta w Szczecinie, tylko w roku 2020 z budżetu miało „wyparować” blisko 100 milionów złotych. To efekt spadku wpływów z podatków czy np. ze Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie. Podczas pierwszych konsultacji społecznych online, które odbyły się w sobotę, szczegółowo został przedstawiony plan budżetowy. Miasto optymistycznie zakłada, że w 2021 roku nie będzie mieć miejsca lockdown, a sytuacja finansowa będzie wracać do normy.


Budżet racjonalny i zrównoważony, ale zbyt optymistyczny? „Nie da się już na niczym zaoszczędzić”

Zbyt optymistyczne – tak założenia budżetowe przyjęte przez specjalistów Urzędu Miasta w Szczecinie określiła prof. Aneta Zelek, jedna z opiniujących budżet ekspertek.

– Trzeba będzie weryfikować i korygować budżet po stronie dochodów i przychodów. Ten rok nie będzie „wolny od koronawirusa”. Jeżeli ziści się wizja bez lockdownu i wrócimy na ścieżki wzrostu gospodarczego, to ja stawiam szampana panu skarbnikowi miasta, a jeżeli tak nie będzie, to ja poproszę o najlepszego szampana. Twórcy naszego budżetu przejęli trochę optymizmu od twórców budżetu państwa, tam jest zaplanowany wzrost przychodów do budżetu, a ja pozostaję względem tej informacji bardzo chłodna – mówiła prof. Aneta Zelek.

Skarbnik miasta podczas sobotnich konsultacji społecznych bardzo szybko wdał się w polemikę z prof. Zelek. – Ja nie wiem, czy przyjąć zakład, bo zdaję sobie sprawę, że pandemia może się szybko się nie skończyć. Ale jaką mieliśmy alternatywę? Musielibyśmy zaproponować niższe wydatki, a one są praktycznie sztywne. W tym ponad 2,5-miliardowym budżecie znaleźliśmy 26 milionów złotych oszczędności. Po prostu tam się niewiele da zaoszczędzić, bo nie da się zamykać szkół czy instytucji kultury. Problem samorządów polega na tym, że nie możemy zaciągnąć kredytów na wydatki bieżące, bo ustawodawca nam nie pozwala, a kredytów inwestycyjnych na cele bieżące też nie da się wykorzystać, podobnie jest ze środkami unijnymi – ripostował Stanisław Lipiński.

Prezydent Michał Przepiera: „Nikt nie wyobraża sobie, żeby np. zatrzymać budowę węzła Łękno czy węzła Głębokie”

Na co w 2021 roku miasto wyda najwięcej pieniędzy? Tradycyjnie na oświatę i edukację, a w obu tych przypadkach wydatki miasta są zdecydowanie wyższe niż rekompensata z subwencji oświatowej. Wiele kosztują także transport publiczny, gospodarka komunalna czy opieka społeczna.

– W zwykłych czasach opieramy się na procedurach i zasadach opisanych w ustawie o finansach publicznych. Od połowy marca sytuacja w kraju się zmieniła i miasto przeszło w tryb zarządzania ryzykiem. Pomaga nam to, że tak naprawdę na co dzień tym ryzykiem zarządzamy i dynamicznie mogliśmy zapobiegać sytuacjom, których nie chcielibyśmy, żeby się wydarzyły. Głównym celem polityki finansowej jest zapewnienie środków na realizacje zadań miasta w taki sposób, jakie są planowane w budżecie – mówiła Iwona Bobrek, dyrektor Wydziału Zarządzania Finansami Miasta.

Inwestycje, które zostały rozpoczęte, mają zostać dokończone. Mowa m.in. o wielkiej modernizacji torowisk czy dużych obiektach kubaturowych jak Fabryka Wody, Stadion Miejski czy przebudowa Teatru Letniego.

– Projekt budżetu 2021 roku będzie kolejnym, w którym chcemy utrzymać założenie zrównoważonego rozwoju. W wymiarze finansowym oznacza ona stałą optymalizację kosztów i utrzymywanie balansu pomiędzy wydatkami bieżącymi a majątkowymi – mówił Michał Przepiera, Zastępca Prezydenta Szczecina. – Pomimo trudnych okoliczności jesteśmy w apogeum inwestycyjnym i to jest coś wyjątkowego nie tylko w skali naszego kraju, ale i skali Europy. W przyszłym roku na rozwój miasta chcemy wydać niemal miliard złotych. Jeżeli mamy środki unijne, a to 1/3 w stosunku do wartości inwestycji, to chcemy je wykorzystać i widzimy to na naszych ulicach czy torowiskach. Nikt nie wyobraża sobie, żeby np. zatrzymać budowę węzła Łękno czy węzła Głębokie. To wielkie koszty społeczne i negatywne wyniki finansowe.

Druga część konsultacji budżetowych online odbędzie się w poniedziałek o godzinie 17:00. Gościem będzie Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Transmisja na żywo będzie prowadzona na facebookowych profilach portalu wSzczecinie.pl oraz Prezydenta Szczecina.