Ból w okolicy pępka to niejednoznaczny objaw. Może oznaczać wiele stanów chorobowych związanych z narządami trawiennymi, ale nie tylko. Ból bywa wywołany też zbyt ciasnym ubraniem powodującym kompresję tej okolicy ciała. Nierzadko pojawia się w trakcie owulacji.
Przyczyny chorobowe
Ból odczuwany w okolicy pępka jest mało charakterystycznym objawem, czyli może go powodować wiele różnorodnych stanów, które nie są związane z narządami układu trawiennego, jak żołądek, trzustka czy wątroba. W różnicowaniu przyczyn dolegliwości cenne są informacje dotyczącego jego przebiegu, okoliczności powstania, czas trwania i nasilenie czy ogólny stan zdrowia osoby cierpiącej. Istotne jest również to, czy ból pojawił się nagle, czy rozwijał i nasilał się od dłuższego czasu.
Ból nad pępkiem, który występuje wraz z dreszczami, brakiem apetytu, osłabieniem, nudnościami i wodnistym stolcem, może wskazywać na tzw. grypę żołądkową. Równie nieprzyjemna bywa niedrożność jelit przebiegająca z zatrzymaniem gazów, przepuklina pępkowa, której istotą jest uwypuklenie zawartości jamy brzusznej w okolicy pępka różnej etiologii, tętniak aorty brzusznej czy choroby natury ginekologicznej.
Jednym z powszechnych źródeł problemu jest też zapalenie wyrostka robaczkowego. To przypadłość polegająca na zablokowaniu drożności jego ujścia i zajęcie stanem zapalnym zamkniętej części z zalegającą w niej treścią pokarmową i kolonizującymi się w niej bakteriami.
Ból w okolicy pępka pojawia się we wczesnej fazie choroby i nasila podczas kaszlu czy ucisku brzucha. Dopiero z czasem zajmuje okolicę podbrzusza, promieniując do pachwin. Dolegliwości tej okolicy ciała często bywają także związane z zaburzeniami pracy jelit. Jedną z nich jest nieżyt wywołany infekcją wirusową, bakteryjną lub pasożytniczą, powodujący towarzyszące objawy jak biegunka, wymioty czy gorączka.
Niechorobowe przyczyny
Ból brzucha w okolicy pępka nie zawsze jednak musi stanowić powód do niepokoju ze względu na to, że jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Osoba, która nie doświadcza innych dolegliwości, u której wykluczono różne chorobowe źródła problemu, ból można utożsamić także z naturalną reakcją organizmu na nieodpowiednio dopasowane ubranie w okolicach talii. Zwłaszcza zbyt ciasny stan spodni może narażać trzewia na ucisk. Długotrwała kompresja wraz z ruchami tułowia podczas aktywności, znacznie ogranicza swobodną pracę narządów wewnętrznych, które w odpowiedzi na niekorzystne warunki manifestują utrudnienia w postaci bólu.
Nieprzyjemny stan w okolicy pępka bywa także uwarunkowany fizjologicznie. Często dokucza bowiem kobietom podczas owulacji, a także menstruacji. Jest on związany z naturalnie zachodzącymi w układzie rozrodczym procesami cyklu miesięcznego. Zdarza się też, że w fazie jajeczkowania ból może promieniować na jedną ze stron lub też dokuczać po obu stronach jednocześnie w zależności od tego, który jajnik jest aktywny w tym czasie. To efekt uwalniania przez pęcherzyk Graffa gotowej do zapłodnienia gamety żeńskiej.
Komentarze
2