Spotkania, konferencje, wystawy dotyczące tych wydarzeń trwają już od początku maja, ale najważniejsze punkty programu jubileuszu jeszcze przed nami. Większość z nich przygotowano na placu Solidarności i w Muzeum Narodowym - Centrum Dialogu Przełomy, ale także na Łasztowni i w Teatrze Polskim. Na wszystkie wstęp jest bezpłatny.
W tamtym czasie to było wielkie zwycięstwo
„Teraz te wydarzenia są różnie oceniane przez różne środowiska, ale w tamtym czasie to było wielkie zwycięstwo. Zwycięstwo, które przeniosło Polskę z siermiężnego socjalizmu do normalności” - powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezydent Piotr Krzystek. Obrady przy okrągłym stole i pierwsze częściowo wolne wybory, które zostały przeprowadzone 4 czerwca 1989 r., były przełomowymi momentami we współczesnej historii naszego kraju. Dlatego w Szczecinie również będziemy mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach związanych z tą, tak ważną, rocznicą.
Ważna wystawa plenerowa
Od 20 maja na placu Solidarności można zobaczyć instalację „Okrągły Stół”, w której umieszczono biogramy wszystkich uczestników rozmów, w tym dwóch działaczy ze Szczecina – Edwarda Radziewicza i Andrzeja Milczanowskiego. Już wcześniej w Centrum Dialogu Przełomy odbyły się pierwsze lekcje dla młodzieży szkolnej z udziałem świadków historii (w ramach Europejskiego Maratonu Wolności). Te działania będą trwały także w czerwcu, a najbliższym istotnym punktem obchodów rocznicy jest otwarcie wystawy plenerowej „1989. Próba dialogu”, ukazującej ostatni rok PRL i pierwsze dni po wyborach czerwcowych w Polsce (31 maja, godz. 15.00).
Muzycznie na Łasztowni
2 czerwca zaplanowano wydarzenia muzyczne pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem” na placu pod Dźwigozaurami na Łasztowni (wystąpią zespoły Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni, Sztywny Pal Azji i Tomek Lipiński). Na Wyspie Grodzkiej zorganizowany zostanie festyn rodzinny z warsztatami edukacyjnymi i animacjami dla najmłodszych. Szczegółowo pisalismy o tym tutaj
Spotkanie okolicznościowe poświęcone roli Szczecina w zmianach ustrojowych w 1989 r. w tym samym dniu zacznie się o godz. 16.00 w Teatrze Polskim. To będą ważne i mniej poważne impresje i dialogi w wykonaniu m.in. uczestnika rozmów Okrągłego Stołu Edwarda Radziewicza, Dominiki Wielowieyskiej, Stanisława Tyma i aktorów Teatru Polskiego w Szczecinie (obowiązują zaproszenia).
Transmisja z Gdańska
Na placu Solidarności w Szczecinie stanie także telebim, na którym transmitowany będzie przebieg ogólnopolskich obchodów w Gdańsku „Święta Wolności i Solidarności” oraz w miastach, które były ważnymi ośrodkami przemian demokratycznych w Polsce (4 czerwca, od godz. 17.00).
O Bartoszewskim w Trafostacji i na Uniwersytecie
5 czerwca przygotowano w Trafostacji Sztuki w Szczecinie konferencję poświęconą prof. Władysławowi Bartoszewskiemu „Warto być przyzwoitym. Polityka historyczna czy poprawność polityczna” (początek godz. 11.00, obowiązują zaproszenia) oraz otwarte wykłady akademickie dotyczące dialogu respektującego regułę prof. Władysława Bartoszewskiego „Warto być przyzwoitym” (z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich dra Adama Bodnara) w Sali Kongresowej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ulicy Krakowskiej (początek godz. 18.00).
Bieg do wolności i dwie debaty na koniec
W programie obchodów znalazło się też otwarcie wystawy plakatów podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim o nazwie „Wolność – nadzieja – początek” (4 czerwca, godz. 12.30) oraz „Bieg do wolności” organizowany wspólnie z Zespołem Szkół Sportowych w Szczecinie (7 czerwca, godz. 10.00). Trzy dni później w Centrum Dialogu Przełomy zaplanowano debatę oksfordzką młodzieży „Okrągły Stół był początkiem III RP” oraz debatę publiczną z udziałem polityków „Czy potrzebny jest dziś w Polsce Okrągły Stół?”.
Wojewódzkie obchody 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce
maj/czerwiec 2019 r.
Instalacja – Okrągły stół, symbolizujący drogę Polski do wolności symbolizujący drogę Polski do wolności, z prezentacją sylwetek uczestników obrad przy Okrągłym stole
Plac Solidarności w Szczecinie
Cykl spotkań z młodzieżą pn. „Europejski Maraton Wolności” z udziałem twórców przełomu ustrojowego w Polsce
Centrum Dialogu Przełomy, Plac Solidarności w Szczecinie
31 maja 2019 r.
godz. 15.00
Otwarcie wystawy plenerowej pt. „Próba dialogu”
Wystawa będzie opowiadać o ostatnim roku PRL i o pierwszych chwilach po wyborach czerwcowych w Polsce i na Pomorzu Zachodnim. Pokaże także, jak z biegiem lat zmieniała się ocena przełomowych wydarzeń w Polsce, jak przebiegał przełom ustrojowy na Pomorzu Zachodnim – czy były elementy, które nie powtórzyły się w innych częściach Polski.
Kurator wystawy: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Plac Solidarności w Szczecinie; wstęp wolny
1-30 czerwca 2019 r.
Wystawa zdjęć prof. Władysława Bartoszewskiego
Jasne Błonia przy Urzędzie Miasta Szczecin
2 czerwca 2019 r.
godz. 12.00
„Rozsmakuj się w Wolności 1989-2019”
– tradycyjny poczęstunek w wykonaniu zachodniopomorskich mistrzów kuchni
Plac Solidarności w Szczecinie; wstęp wolny
godz. 15.00
Piknik rodzinny z okazji 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce
Strefa Małej Wolnej Twórczości, animacje i warsztaty edukacyjne
Wyspa Grodzka; wstęp wolny
godz. 16.00
„1989 - Kto tu kogo ograł?”. Impresje i dygresje ważne i mniej poważne w wykonaniu m.in. Edwarda Radziewicza - uczestnika rozmów Okrągłego Stołu ze Szczecina, Dominiki Wielowieyskiej - dziennikarki, Stanisława Tyma - satyryka oraz aktorów Teatru Polskiego w Szczecinie. Podczas niezwykłego wieczoru w Teatrze Polskim, uczestnicy wydarzeń sprzed 30 lat, historycy, dziennikarze i artyści mierzyć się będą m.in. z mitami Okrągłego Stołu oraz wyborów Czerwca’89.
Teatr Polski w Szczecinie, ul. Swarożyca 5; obowiązują oddzielne imienne zaproszenia
godz. 17.00
Koncert legend polskiego rocka pn. „Wolność kocham i rozumiem”
Kobranocka, Chłopcy z Placu Broni, Tomek Lipiński, Sztywny Pal Azji
Łasztownia (pod Dźwigozaurami); wstęp wolny
4 czerwca 2019 r.
godz. 10.30
Spotkanie z młodzieżą – lekcja w ramach „Europejskiego Maratonu Wolności” z udziałem twórców przełomu ustrojowego w Polsce z 1989 roku
Centrum Dialogu Przełomy, Plac Solidarności w Szczecinie; wstęp wolny
godz. 12.00
Hymn Polski
Transmisja z Gdańska z przebiegu ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce pn. „Święto Wolności i Solidarności”
Plac Solidarności w Szczecinie; wstęp wolny
Rozstrzygnięcie Miejskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „WYBIERAM WOLNOŚĆ”
Hol przy Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Szczecin, wstęp wolny
godz.12.30
Otwarcie wystawy plakatów podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim pt. „Wolność – nadzieja – początek”
Centrum Dialogu Przełomy; wstęp wolny
5 czerwca 2019 r.
godz. 11.00
Konferencja poświęcona prof. Władysławowi Bartoszewskiemu pn. „Warto być przyzwoitym. Polityka historyczna czy poprawność polityczna”
Trafostacja Sztuki w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4; obowiązują oddzielne imienne
zaproszenia
godz. 18.00
Otwarte wykłady akademickie dotyczące dialogu respektującego regułę prof. Władysława Bartoszewskiego „Warto być przyzwoitym” nawiązujące do 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich dra Adama Bodnara
Sala Kongresowa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego,
ul. Krakowska 71-79; wstęp wolny
7 czerwca 2019 r.
godz. 10.00
„Bieg do Wolności” organizowany we współpracy z Zespołem Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej, dedykowany świadkom historii i następnym pokoleniom
Plac Solidarności w Szczecinie; wstęp wolny
8 czerwca 2019 r.
godz. 11.00
Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, trasą pn. „Szlakiem PRL”
Plac Szarych Szeregów w Szczecinie; wstęp wolny
10 czerwca 2019 r.
godz. 11.00
Debata publiczna – „Trzy wymiary Okrągłego Stołu” – PRZYSZŁOŚĆ
debata oksfordzka młodzieży pt. „Okrągły Stół był początkiem III RP”
Centrum Dialogu Przełomy; wstęp wolny
godz. 17.00
Debata publiczna – „Trzy wymiary Okrągłego Stołu” – TERAŹNIEJSZOŚĆ
debata publiczna czynnych polityków pt. „Czy potrzebny jest dziś w Polsce Okrągły Stół?”
Centrum Dialogu Przełomy, Plac Solidarności w Szczecinie; wstęp wolny
Komentarze
0