To pierwszy taki projekt realizowany nie tylko na Pomorzu Zachodnim, ale i w całej Polsce. „Jeśli Komisja Europejska zainteresuje się jego wynikami, to wiele może się zmienić w prawach państw członkowskich Unii Europejskiej” – zapowiada Paweł Szeremet z Centrum Inicjatyw Gospodarczych. A wszystko dzięki Sekretariatowi ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, który jest partnerem międzynarodowego projektu „Crowdfundmatch”.

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego jest jednym z dziewięciu partnerów, którzy biorą udział w unijnym projekcie „Crowdfundmatch. Unlocking the Crowdfunding Potential for the European Structural and Investment Funds”. To zarazem pierwszy tego typu projekt prowadzony w Polsce.

–To bardzo innowacyjny projekt, którym możemy zainteresować podmioty z zakresu biznesu, ale i młodzież, która dopiero wkracza na rynek pracy – tłumaczy Arkadiusz Mazepa, dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. – Jako sekretariat cały czas się rozwijamy, ale chcemy też kreować przestrzeń do działania dla tych, którzy wkrótce sami będą kierować biznesami.

Szansa na duże zmiany w unijnych standardach

Crowdfunding w wolnym tłumaczeniu oznacza „finansowanie społecznościowe”. W Polsce dobrze znana jest jego donacyjna wersja (zbiórki charytatywne), ale to nie oznacza, że jest jedyną. Równie skuteczna jest jego forma udziałowa , z której korzystają głównie przedsiębiorcy i młodzi z pomysłami na start-upy. Na Pomorzu Zachodnim skuteczne kampanie udało się zorganizować m.in. spółce Coffedesk, Stoprocent, Illusion Ray.

A co, jeśli crowdfunding udałoby się połączyć z unijnym finansowaniem? To właśnie tym tematem w ramach projektu, zajmować się będzie Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, który do współpracy zaprosił silne przedsiębiorstwa i organizacje otoczenia biznesu z Pomorza Zachodniego.

– Obecnie maksymalne unijne dofinansowanie wynosi 85 procent. Wówczas te 15 procent wkładu własnego trzeba jakoś uzbierać. Bogate firmy zawsze sobie jakoś poradzą, ale co z tymi, które nie mają takich możliwości, a jednocześnie mają innowacyjny, warty realizacji pomysł? Pomocny w tym przypadku może okazać się crowdfunding – mówi Paweł Szeremet z Centrum Inicjatyw Gospodarczych.

Jak dodaje, jeśli Komisja Europejska zainteresuje się wynikami tego pilotażowego projektu, „to wiele może się zmienić w prawach państw członkowskich”. – To pierwszy tego typu projekt. Taki, który może dużo zmienić w unijnych standardach i rozwiązaniach – podkreśla.

„Jesteśmy łakomym kąskiem dla innych partnerów tego projektu”

Sam mechanizm crowdfundingu nie jest skomplikowany, ale żeby mógł być stosowany przy projektach unijnych, potrzebne są zmiany w prawie – zarówno Unii Europejskiej, jak i państw członkowskich. Projekt, którego partnerem jest się Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, ma sprawdzić zasadność takiego połączenia.

– Jeżeli z kimś się dobrze pracuje przy poprzednich projektach, to chętnie się go zaprasza do kolejnych. To też nie jest przypadek, że zostaliśmy wybrani – podkreśla Martyna Rabska-Osipowicz z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. – W tym roku nasze województwo otrzymało nagrodę „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości”. Mamy potencjał i jesteśmy łakomym kąskiem dla innych partnerów tego projektu. To właśnie u nas można bardzo szybko wdrażać nowości i innowacje.

Do udziału w projekcie zaproszono jeszcze 8 innych podmiotów – włoski region Marche (lider), litewski Public Inwestment Development Agency, hiszpański region Extremadura, rumuński North-West Regional Development Agency, grecki region Macedonia, belgijską prowincję Antwerpia, holenderski region Utrecht oraz słoweński E-institute (manadżer projektu).

Partnerzy, którzy zrzeszają potężną ilość udziałowców

Co ważne, Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego nie będzie działać sam. Do udziału w projekcie zaprosił silnych przedsiębiorców z regionu.

– Wiemy, że te przedsiębiorstwa i organizacje, które są tutaj z nami, zrzeszają potężną ilość partnerów. Zarówno biznesowych, jak organizacji pozarządowych i start-upów. Sami nie jesteśmy mocno znani, dlatego chcemy nawiązywać współprace, wspólnie działać, edukować się i innych, a w tym młodzież i przede wszystkim pokazać, że w Polsce również można zastosować tak innowacyjne rozwiązania – dodaje Arkadiusz Mazepa.

Partnerami stowarzyszonymi w ramach projektu zostały Centrum Inicjatyw Gospodarczych, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Technopark Pomerania, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego, Północna Izba Gospodarcza, , ,. W spotkaniu dodatkowo wzięły udział takie organizacje jak Park Technologiczny w Koszalinie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński.

„Możemy czerpać z ich doświadczeń”

– To może być naprawdę ciekawe i nowe doświadczenie – uważa Maria Czerniecka z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. – Najciekawsze będzie obserwowanie tego, co dzieje się w innych krajach. Niektóre z nich są dużo bardziej rozwinięte w sferze crowdfundingu, a my możemy czerpać z ich doświadczeń. Oczywiście, nie jest powiedziane, że wszystkie pilotaże się sprawdzą, ale właśnie po to się je robi. To rokuje na przyszłość.

W ramach międzynarodowego projektu reprezentacja Pomorza Zachodniego będzie organizować regularne spotkania, warsztaty dla młodzieży, ale też wycieczki do krajów partnerskich. W październiku tego roku pierwsza grupa z Pomorza Zachodniego miała okazję pojechać na spotkanie partnerów projektu i konferencję dot., rynków crowdfundingu w Europie do holenderskiego Utrechtu.

– Podczas tego wyjazdu mogliśmy poznać innych uczestników tego projektu oraz ich doświadczenia. I tak na przykład Litwa nie jest dużym krajem, ale ma trzynaście funkcjonujących platform crowdfundingowych. Co ciekawe, u nich zbiórki prowadzone są w taki sposób, że 40 procent potrzebnych funduszy zapewnia państwo, a pozostałe 60 pozyskuje się z rynku. Z kolei przedstawiciele Grecji przyznali, że u nich crowdfunding nie cieszy się dużym zaufaniem, a sam system jest mocno niestabilny – relacjonuje Maria Czerniecka.

Natomiast w 2025 roku to Pomorze Zachodnie będzie gościć pozostałych uczestników projektu w ramach międzynarodowej konferencji.

Finansowane z programu Interreg Europa 2021-2027

W ramach projektu uczestnicy opracują wspólną metodologię, która zostanie przetestowana w ramach pięciu projektów pilotażowych w pięciu krajachoraz przekazana pozostałym partnerom poprzez transnarodowy mentoring pomiędzyregionami partnerskimi. To także szansa na naukę od bardziej doświadczonych partnerów i wymiana doświadczeń w polityce transnarodowej.

Projekt CROWDFUNDMATCH - Unlocking the Crowdfunding potencial for the European Structural and Investment Funds" dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Interreg Europa 2021-2027.

https://www.interregeurope.eu/crowdfundmatch