Parada zabytkowych pojazdów, plac zabaw na dachu Przełomów, prezentacje wirtualnej rzeczywistości w kopule Freedomes na pl. Orła Białego, piramida żelazek, zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków Opery na Zamku, szczecińskiego Liceum Plastycznego czy gmachu urzędu wojewódzkiego, nocna wycieczka do kolejowego muzeum w Gryficach – m.in. takie atrakcje czekają na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów w Szczecinie. Poznaliśmy bogaty program imprezy, której 12. edycja odbędzie się już 20 maja.
Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów odbędzie się już w najbliższą sobotę, 20 maja. W Szczecinie zupełnie za darmo będzie można zwiedzić blisko 30 miejsc. Swoje podwoje otworzą wszystkie gmachy Muzeum Narodowego, Akademia Sztuki, Filharmonia, Muzeum Techniki i Komunikacji, kościół Świętej Trójcy, rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Trafostacja Sztuki, Opera na Zamku. Prawie wszędzie na odwiedzających będą czekały też dodatkowe atrakcje.
Piramida z żelazek i bicie monet
Np. w holu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego będzie można podziwiać specjalną (i z pewnością bardzo fotogeniczną) piramidę zbudowaną z około 100 żelazek. Na ekspozycji znajdą się zarówno żelazka płytowe, na duszę, węgiel, jak i z kominkiem oraz elektryczne.
„Prasowały wszystko od cienkich koronek po grube pelisy od drugiej połowy XVIII wieku aż do przełomu lat 70. i 80. XX wieku. W zależności od przeznaczenia mają różną wielkość i ciężar, są proste, zdobione, a nawet ornamentowane” – czytamy w opisie zapowiadanej konstrukcji.
Z kolei w gmachu przy Staromłyńskiej 27 będzie okazja obejrzeć nowe nabytki szczecińskiego Muzeum Narodowego, m.in. „Dyliżans nad morzem. Droga z Libawy do Połągi” Stanisława Witkiewicza i wielkoformatowy „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności” Fanciszka Starowieyskiego. Na zadaszonym dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych zgodnie z hasłem „Tak to robiono dawniej” chętni spróbują wybić pamiątkową monetę i opieczętować dokument, odciskając okolicznościową pieczęć w gorącym laku.
Gry bez myszki i monitora
Najmłodszych z pewnością ucieszy wizyta na interaktywnej wystawie „Miasto Nauki” (w gmachu Muzeum przy Wałach Chrobrego), na której można wszystkiego dotykać i eksperymentować na sobie. Ekspozycję tworzy ponad 40 edukacyjnych obiektów, wśród nich m.in. wirujący domek, studnia bez dna, tańczące śrubki. W Noc Muzeów wstęp na wystawę będzie bezpłatny. Frajdę powinien również sprawić plac zabaw, który powstanie na dachu Przełomów. Podobnie jak w ubiegłym roku na pl. Solidarności będzie można zagrać w klasy i szachy, poskakać na skakance, porysować kredą i wziąć udział w Wyścigu Pokoju na torze kapslowym. Na grzbiecie CDP zaplanowano również pokazy gimnastyki sportowej i artystycznej, będzie można też sprawdzić się na specjalnym torze przeszkód. W Noc Muzeów na najmłodszych będzie czekać również Teatralny Plac Zabaw w Galerii Tworzę się w gmachu 13 Muz.
Parada zabytkowych pojazdów
Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza do udziału i podziwiania parady zabytkowych pojazdów, która w sobotę o godz. 17:00 wyruszy z dziedzińca przy ul. Niemierzyńskiej 18a i przejedzie m.in. ul. Piotra Skargi, al. Wojska Polskiego, Bramę Portową, ul. Wyszyńskiego, Owocową, 3 Maja, Niepodległości, Wyzwolenia.
- Każdego roku w paradzie bierze udział co najmniej 50 pojazdów. Głównie są to samochody z PRL-u, jest mnóstwo maluchów, syrenek, polonezów, dużych fiatów. Zdarzają się ciężarówki czy angielskie autobusy piętrowe. Była też straż pożarna – wymienia Jacek Ogrodniczak z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. - Co roku jest niespodzianka, ponieważ udział w wydarzeniu nie wymaga wcześniejszych zgłoszeń. Kto przyjedzie przed 17:00 na nasz dziedziniec i ma stary pojazd, w tej paradzie może się przejechać – zaznacza.
Sferyczna kopuła na pl. Orła Białego
W sobotę, 20 maja, bardzo dużo będzie się też działo w Akademii Sztuki. - Nie tylko udostępnimy do zwiedzania zabytkowe wnętrza Pałacu pod Globusem, ale ożywimy je sztuką – zapowiada Agnieszka Lisowska, rzeczniczka prasowa uczelni.
Poza ekspozycjami w galeriach wystawowych, studenci zagrają koncerty w różnych przestrzeniach, zaprezentują swoje prace, a w studio fotograficznym będą wykonywać zwiedzającym portrety.
- Chcemy też pochwalić się umową współpracy, którą w najbliższych dniach podpiszemy z firmami Freedomes i Pixel Legend. W związku z tym zamierzamy postawić na pl. Orła Białego namiot sferyczny Freedomes, w którym będzie można oglądać krótkie prezentacje rozszerzonej rzeczywistości. Chcemy, by odwiedzający zobaczyli, czym od przyszłego roku we współpracy z tymi firmami będą się zajmować nasi studenci – mówi Lisowska.
Piękno kosmosu
Atrakcje przygotowane przez Akademię Sztuki nie zmieściły się w gmachu przy pl. Orła Białego 2. Studenci i wykładowcy uczelni pokażą swoje prace także w m.in.: 13 Muzach, Szczecińskim Inkubatorze Kultury, 33'45 record store przy ul. Więckowskiego 4 oraz w Filharmonii. W tej ostatniej lokalizacji poza koncertem zespołu Tomasza Licaka – Pomeranian Youth Big Band zaplanowano prezentację astrofotografii amatorskiej do specjalnie na tę okazję skomponowanej muzyki. Na Poziomie 4. będzie można też oglądać akty kobiece Joanny Sarapaty.
„Lodowy pałac” będzie można też zwiedzić, podobnie jak zakamarki Opery na Zamku, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, rektorat Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej czy budynek Liceum Plastycznego przy ul. Kurkowej. W Noc Muzeów będzie też możliwość obejrzeć wnętrza ewangelicko-augsburskiego kościoła Św. Trójcy przy ul. Energetyków 8 na Łasztowni, którego budynek zaprojektował wybitny architekt Szczecina – Wilhelm Meyer. Dodatkową okazją, aby tam zajrzeć jest obchodzony w tym roku wielki jubileusz 500-lecia reformacji.
Większość atrakcji będzie dostępna od godz. 18:00 do północy.
Nocna wycieczka pociągiem
W programie szczecińskiej Nocy Muzeów znalazła się również propozycja dla osób, chcących zobaczyć coś poza stolicą Pomorza Zachodniego. Podobnie jak w roku ubiegłym będzie można wybrać się na wycieczkę do gryfickiego skansenu kolejowego. Chętnych zabierze specjalny nocny pociąg, który w podróż do Gryfic wyruszy ze stacji Szczecin Główny o godz. 17:53. Na miejscu będzie można obejrzeć siedem parowozów, kilkadziesiąt wagonów motorowych, pasażerskich, towarowych i specjalistycznych oraz liczne urządzenia do ich obrządzania i naprawy, m.in.: obrotnice, urządzenia sygnalizacyjne itp. Planowane są też przejażdżki drezynami i zwiedzanie niedostępnej na co dzień lokomotywowni. W drogę powrotną do Szczecina pociąg wystartuje o 23:00 (w Szczecinie spodziewany jest o godz. 00:28). Udział w kolejowej wycieczce do gryfickiego skansenu wymaga mailowej rezerwacji miejsca. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem rzecznik.szczecin@p-r.com.pl. Bilet uprawniający do podróży w obie strony w promocyjnej cenie z okazji Nocy Muzeów kosztuje 14 zł (normalnie cena biletu jest dwa razy wyższa).
foto: T. Budzan / materiały prasowe
Zostań mecenasem sztuki!
Podczas 12. Europejskiej Nocy Muzeów tradycyjnie już Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie prowadzić będzie zbiórkę publiczną. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup szkiców do obrazu „14 lutego 1950 roku w Nicei” Gérarda Singera.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 12. EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW W SZCZECINIE ZNAJDUJE SIĘ W NASZYM KALENDARZU WYDARZEŃ
Komentarze
2