Czas pandemii to zamknięte szkoły oraz nauka zdalna, która przyniosła ze sobą wiele problemów. Izolacja, zanik umiejętności pracy w grupie, brak aktywności fizycznej – to tylko część negatywnych skutków. Polska Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom chce pomóc w trudnym powrocie do nauki w szkole.

Mamy już połowę sierpnia. Rok szkolny zbliża się coraz większymi krokami. Choć powrót do szkoły nigdy uczniów nie cieszył, w tym roku na to wszystko nakłada się jeszcze rok nauki zdalnej, która odcisnęła piętno na młodzieży.

– Uczniowie pracowali w samotności przed ekranem komputera. Głównym problemem przede wszystkim jest popracowanie nad koncentracją, pracą w grupie, ponieważ młodzież się tego oduczyła. Brak aktywności ruchowej, zajęć z wychowania fizycznego sprawiły, że spadła kondycja, pojawiła się otyłość. Aspektów jest bardzo wiele, do których musimy dzieci przygotować – zwraca uwagę dr Karina Ryterska z PUM.

– Młodzież potrzebuje wsparcia. Słuchałyśmy dorosłych, dzieci i nauczycieli i stąd wiemy, że takie wsparcie jest potrzebne – dodaje Agnieszka Zalewska, prezes Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom. – Najważniejsze dzisiaj jest umieć poradzić sobie z przerwą w relacjach z rówieśnikami. Warsztaty mają pomóc, jak radzić sobie ze stresem.

Spotkania dla dzieci, ale i skorzystają rodzice

Warsztaty Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom odbywają się w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Warsztaty dla grupy 11-14 lat zaplanowano 9, 16 i 24 sierpnia o godzinie 16:30, dla grupy 15+ – 11, 19 i 25 sierpnia o godzinie 16:30.

Wstęp na wszystkie zajęcia w ramach kampanii jest bezpłatny. Ze względów organizacyjnych fundacja prosi o zapisywanie się na warsztaty. Linki do zapisów dostępne są na stronie internetowej Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz w mediach społecznościowych PFPU.

Warsztaty będą obejmować teoretyczne wykłady na temat emocji, uczuć, zjawiska stresu, problemów związanych z pandemią covid-19 i powrotem do szkoły. Specjaliści prowadzący warsztaty pomogą odpowiedzieć na pytania jak wrócić do normalnego trybu nauczania, jak czuć się bezpiecznie wśród rówieśników po tak długiej przerwie, jak radzić sobie z emocjami. Drugą częścią warsztatów będą zajęcia praktyczne, w tym ćwiczenia oddechowe, praktyki wyciszające, ale także prace pomagające praktycznie i zdrowo wyrażać emocje i potrzeby. Program edukacyjny prezentowany w czasie szkolenia jest autorską koncepcją ABC Inteligencji Emocjonalnej.

– Zapraszamy młodzież, ale i rodziców, bo jestem przekonana, że oni też wyciągną z tych warsztatów dużo wiedzy dla siebie – mówi Zalewska.