Wielu mieszkańców obawiało się, że otwarcie sklepu IKEA w Szczecinie będzie generować korki i utrudnienia w ruchu na ulicy Mieszka I. Wówczas domagali się przebudowy ulicy, aby dostosować ją do zwiększonego obłożenia. Prace są realizowane od kilku miesięcy, ale teraz pojawiają się głosy krytyki dotyczące braku postępu i zagrodzenia drogi rowerowej. W tle jest również sprawa dwóch ogromnych więzów szypułkowych, które zostały wycięte.
Jeszcze przed otwarciem sklepu IKEA w Szczecinie wielu mieszkańców obawiało się zwiększonego ruchu samochodowego na ulicy Mieszka I. Wówczas magistrat zawarł porozumienie ze szwedzką siecią oraz NCT I w sprawie przebudowy układu komunikacyjnego w rejonie sklepu u zbiegu ulic Mieszka I i Białowieskiej.
Kiedy oddadzą drogę rowerową?
Prace rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, a bieżący etap polega na przebudowie południowej strony ulicy Mieszka I. Roboty dotyczą pobocza z zielenią, które jeszcze do niedawna oddzielało jezdnię od drogi rowerowej i chodnika. Zajęty jest również fragment drogi rowerowej.
– Prace obejmują budowę dodatkowego pasa włączenia i wyłączenia oraz wjazdu na teren IKEA – informuje Aneta Gil z biura prasowego IKEA Retail.
Mają być „realizowane zgodnie z zaleceniami Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, tak aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców”.
Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się w marcu bieżącego roku, ale już teraz wiadomo, że wskazany termin jest nierealny. Jak poinformowała portal wSzczecinie.pl Aneta Gil, obecnie zakończenie prac planowane jest na koniec maja 2022 r.
„Bezkrytyczne poszerzanie kosztem drzew”
Wątpliwości co do przebudowy na Gumieńcach ma radny miejski Przemysław Słowik. Jego zdaniem to „kolejna inwestycja, która jako priorytet stawia sobie bezkrytyczne poszerzanie przestrzeni dla aut kosztem rosnących drzew”. W ramach przebudowy usunięte zostały dwa więzy szypułkowe o obwodach 380 cm i 275 cm.
Współprzewodniczący partii Zieloni dodaje przy tym, że „powszechnie znana jest polityka miasta względem usuwania kolejnych drzew na potrzeby poszerzania przestrzeni dla aut”. Dziwi go jednak coś innego – „brak bezkrytycznego podejścia sieci IKEA, która w swojej strategii odpowiedzialnego rozwoju ma poszanowanie przyrody, działania pro ekologiczne i zgodne z celami zrównoważonego rozwoju”.
Zastępczyni prezydenta miasta Anna Szotkowska wycinkę więzów argumentuje tym, że „były w średnim stanie zdrowotnym, z widocznym posuszem gałęziowym w koronach oraz chorobą grzybową”. Jednocześnie zapewnia, że planowane jest uzupełnienie ubytku w drzewostanie poprzez nasadzenie co najmniej 6 sztuk drzew ozdobnych. Mają to być 3 sztuki drobnolistnej oraz 3 buki czerwone o obwodach pni 18-22 cm i wysokości około 2,5-3,5 metrów.
Komentarze
33